Νίκη και ελπίδες για Νίκη Αιγινίου

Ζωντανή στην διεκδίκηση της ανόδου προς την Α1 παρέμεινε η Νίκη Αιγινίου μετά το 3-1 επί της Παλλήνης και της πρώτης της νίκης στο Ειδικό τουρνουά…

Η ομάδα της Πιερίας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, η οποία ενδεχομένως αποδειχθεί καθοριστική, πιάνοντας την Παλλήνη στη 2η θέση της βαθμολογίας, ωστόσο το ποιοι θα πάρουν τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στη μεγάλη κατηγορία θα ξεκαθαρίσει μετά τα αυριανά αποτελέσματα.

Με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 1-1 κατακτώντας εύκολα τα δύο πρώτα σετ (αρχικά η Νίκη και κατόπιν η Παλλήνη) κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε το τρίτο σετ.

Εκεί η ομάδα του Αιγινίου ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 8-3, με την Παλλήνη να μειώνει σε 9-7, 14-12 και να προσπερνά με 15-17, ενώ το 20-20 έγινε 20-22, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Πιερίας με ένα σερί 5-0 πήρε το σετ!

Στο δ’ σετ αρχικά φάνηκε ότι θα έχουμε και πάλι μάχη, αλλά μετά το 8-7 το Αιγίνιο άρχισε να χτίζει μια διαφορά (16-11, 20-15) την οποία κράτησε ως το τέλος πανηγυρίζοντας την σημαντική νίκη.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Θανάσης Στράντζαλης (Προπονητής Νίκης Αιγινίου) : «Πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη, είμαστε πολύ κοντά στην άνοδο, αλλά μένει ένα ακόμη βήμα. Έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Πήγασο, πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα και εφόσον το δείξουμε θα καταφέρουμε να κερδίσουμε, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια επίπονη διαδικασία με έξι πολύ δύσκολα ματς μέσα σε 10 ημέρες».

Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος (Προπονητής Παλλήνης) : «Σήμερα αν και ήμασταν αγωνιστικοί δεν κρατήσαμε την τακτική μας, είχαμε προβλήματα στην υποδοχή κι έτσι το αποτέλεσμα ήρθε απολύτως φυσιολογικά και το Αιγίνιο κέρδισε δίκαια. Έχουμε αύριο μια τελευταία ελπίδα κόντρα στον Εθνικό και θα μπούμε στο γήπεδο για να διεκδικήσουμε τις όποιες πιθανότητες υπάρχουν».

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης) Παπαλεξίου 12 (5/11 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 23 (19/37 επ., 4 μπλοκ, 93% υπ. – 43% άριστες), Δημητριάδης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Κόκκινος 9 (7/14 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 32% άριστες), Βουλκίδης 17 (12/15 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μήλης 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ), Αντωνιάδης –λ (47% υπ. – 41% άριστες) / Κιοσσές, Γκορίδης, Αντωνίου.

Παλλήνη (Αλεξανδρόπουλος) Μήττας 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ – 41% άριστες), Μπιλλίρης 11 (11/24 επ., 52% υπ – 18% άριστες), Κουλοχέρης 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 6 (5/10 επ., 1 άσο,), Χριστοφίδης 7 (3/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρούσης 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπούρας –λ (34% υπ – 22% άριστες) / Αντωνάκης, Τσικάτος 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ).

ΟΙ ΙΣΟΒΑΘΜΙΕΣ

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την προκήρυξη σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ή περισσοτέρων ομάδων τα κριτήρια για τον υπολογισμό της κατάταξης τους είναι κατά σειρά τα ακόλουθα:

– Οι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε ομάδα στους μεταξύ τους αγώνες

2) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τα νικηφόρα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ στους μεταξύ τους αγώνες.

3) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους στους μεταξύ τους αγώνες.

4) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί.

5) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί.