ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Νίκη πρόκρισης για Παίδες

Δύο σετ μακριά από την πρόκριση προς τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-18 βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα των Παίδων. Οι «μικροί» του Στέφανου Νάνα επικράτησαν 3-1 της Λετονίας το Ρέντη, έκαναν το 2×2 και πλέον την Κυριακή κόντρα στην Ισπανία χρειάζονται μόλις δύο σετ για να «σφραγίσουν» την 1η θέση στον Όμιλο και την πρόκριση προς τα γήπεδα της Τσεχίας-Σλοβακίας.

Την 2η νίκη στον Όμιλο του Ρέντη πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα των Παίδων κόντρα στην Λετονία. Μετά το 3-0 επί της Πορτογαλίας η Ελλάδα φρόντισε να ζευγαρώσει τις νίκες της απέναντι στην Λετονία και πλέον να είναι με το ένα πόδι στα τελικά του Ευρωπαϊκού.

Με πολύ καλό σερβίς-μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις η Εθνική μας πήρε το τρίποντο απέναντι στην Λετονία που «ίδρωσε» τους διεθνείς μας μόνο στο δεύτερο σετ όταν και ισοφάρισε σε 1-1. Ωστόσο η Ελλάδα με κορυφαίους τους Μούχλια, Ανδρεόπουλο και Χανδρινό-Κεσεσίδη με το 3-1 έκανε το 2×2 στον Όμιλο και πλέον χρειάζεται μόλις δύο σετ απέναντι στους Ισπανούς προκειμένου να σφραγίσει την παρουσία της στα γήπεδα της Τσεχίας -Σλοβακίας τον Απρίλιο.

Κορυφαίοι της Εθνικής μας ο Δημήτρης Μούχλιας με 29 πόντους και 4 άσους και ο Ανδρεόπουλος με 19 πόντους, 4 άσους και 5 μπλοκ.

Με ενθουσιασμό και πάθος η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση κόντρα στην Λετονία και απέκτησε διαφορά από την αρχή που φρόντισε να κρατήσει μέχρι τέλους.

Η Εθνική μας με αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 4-0 και το 8-4, ενώ με καλό σερβίς-μπλοκ έφθασαν στο 16-11. Με τον άσο του Ανδρεόπουλου και τον Μούχλια η διαφορά ανέβηκε στους +9 (20-11), η Λετονία μάζεψε το σκορ στο 21-15, ωστόσο ο Σπύρος Χανδρινός, το μπλοκ του Κεσίδη και ο νέος άσος από τον εντυπωσιακό Μούχλια έγραψε το 25-15 και το 1-1.

Στο δεύτερο σετ η Λετονία βελτίωσε την υποδοχή της, μείωσε τα λάθη της και έβαλε δύσκολα στην Εθνική μας προηγούμενη με 5-7 και 8-10. Η Εθνική μας όμως με καλή άμυνα και κόντρα επίθεση  ισοφάρισε σε 10-10 και με την άστοχη επίθεση του Πίνκα προσπέρασε με 11-10.

Με ένα σερί 3-0 οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με 11-13 και με άσο του Ντάρντζανς έφθασαν στο 13-16 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ. Χανδρινός και Μούχλιας μείωσαν σε 15-16, λίγο αργότερα ο Σπύρος Χανδρινός έκανε το 17-17 για να  έρθει ο άσος του Μούχλια να δώσει ξανά το προβάδισμα στην Ελλάδα με το 18-17.

Οι «βυσσινί» του Ατάρς με τον Πετζουκέβικς πέρασαν μπροστά με 19-20 και 20-21, ενώ ο Πίνκα και ο άσος του Σίλς έδωσε «αέρα» δύο πόντων (21-23) αναγκάζοντας τον Στέφανο Νανά να ζητήσει ταϊμ-άουτ. Ο Μούχλιας μείωσε σε 22-23, ο Πίνκα όμως και το λάθος της Εθνική μας (φιλέ Μούχλια) έφερε την Λετονία στο 23-25 και το 1-1.

Η συνέχεια του αγώνα ανήκε στην Εθνική μας καθώς οι «μικροί» του Στέφανου Νανά με πίεση από το σερβίς δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή των Λετονών. Με τον Ανδρεόπουλο από την γραμμή του σερβίς η Ελλάδα έκανε το 7-1, το μπλοκ του Χανδρινού ανέβασε την διαφορά στο 9-2, ενώ λίγο αργότερα με άσους ο Δημήτρης Μούχλιας έκανε το 15-4, ενώ ο Σπύρος Χανδρινός το 16-4.

Ένα σετ όπου οι «κυανόλευκοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και με του την υπέρ τους διαφορά έδωσαν την ευκαιρία στον Νανά να χρησιμοποιήσει και άλλους παίκτες. Κάτι που δεν επηρέασε την εξέλιξη του σετ αφού ο Χανδρινός έκανε το 18-5, ο Μούχλιας το 21-7 για να τελειώσει το σετ στο 25-14 που έφερε το 2-1 για την Ελλάδα.

Με την ψυχολογία υπέρ της η Εθνική μας μπήκε αποφασιστικά στο τέταρτο σετ για να τελειώνει με την υπόθεση νίκη. Με τους Μούχλια και Ανδρεόπουλο να μην έχουν πρόβλημα στο φιλέ η Ελλάδα απέκτησε το προβάδισμα με 8-4 και 11-6.

Με τους διεθνείς μας να φθάνουν στο 16-11 το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η Λετονία δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Ο Μούχλιας συνεχίζοντας το επιθετικό του κρεσέντο έκανε το 17-12, ο Παναγιώτης Μποζίδης το 19-12 για να τελειώσει το παιχνίδι στο 25-18 και το 3-1.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Άταρς): Πετζούκεβιτς 15 (13/29 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. – 13% άριστες), Πίνκα 15 (14/41 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Ντάρντζανς 13 (8/32 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιλς 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Έργκλις 1 (1/1 επ.), Γιάνσονς 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ) / Μέλκοφς (λ, 34% υπ. – 14% άριστες), Πάβλοφς 1 (1/10 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Μπέρζινς, Καλνόζολς, Κρεμπς.
ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Χανδρινός Σπ. 6 (5/14 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 27% άριστες), Δορδοκίδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Μποζίδης 2 (2/2 επ.), Κεσεσίδης 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Μούχλιας 29 (23/46 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 19 (10/30 επ., 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες) / Σωνάκης (λ, 50% υπ. – 19% άριστες), Χανδρινός Αρ. (λ), Στράτος, Παπάζογλου.