Νικηφόρα πρεμιέρα για την Ένωση Ιλίου

Με το δεξί μπήκαν στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΑ οι γυναίκες της Ένωσης Ιλίου καθώς επικράτησαν με 3-1 σετ (25-20, 24-26, 25-13, 29-27) του Περιστερίου και κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα της Βάσω Νικούλη μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του με 25-20, ενώ θα μπορούσε να είχε κατακτήσει και το δεύτερο, καθώς έκανε ανατροπή  και από το 19-24 ισοφάρισε 24-24, όμως το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις και πήρε το σετ με 24-26 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

nikouli-enosi-iliou-456789

Το τρίτο σετ αποδείχθηκε πιο εύκολο από το πρώτο, καθώς η Ένωση πήρε από νωρίς μια μεγάλη διαφορά και έφτασε άνετα στην κατακτησή του με 25-13. Το τέταρτο σετ ήταν ενα μεγάλο θρίλερ όπου δόθηκαν οι μεγαλύτερες μάχες, αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος, με τα κορίτσια της Ένωσης να ανεβάζουν εντυπωσιακά την αποδόση τους και να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ με 29-27 και στη νίκη με 3-1.

Επόμενος αντίπαλος για την Ένωση Ιλίου το Μοσχάτο εκτός έδρας την Πέμπτη (27/10, 21:45) για την 2η αγωνιστική.

Τα σετ: 25-20, 24-26, 25-13, 29-27

Διαιτητές: Μόσιαλος – Μητροπούλου

Ένωση Ιλίου (Νικούλη): Καλιαφεντάκη, Καραγιαννίδη (λ), Μπανάσιου, Χατζάκη, Καποδίστρια, Νταμάϊ, Σπηλιωτοπούλου, Μπούτα, Καραχάλιου (λ), Κουτσοδημητροπούλου, Δήμα, Οικονόμου, Βήχου, Δίγκα

Περιστέρι (Κουγιουμτζόγλου): Αντομαϊτυτέ, Ατέσογλου, Χρανιώτη, Κασουρίδου, Παλιατσέα, Παναγιωτοπούλου (λ), Πατέλη, Πλασκασοβίτη, Πλίτση, Σκέμπη, Τσάτουμα (λ), Βρυσοπούλου, Μηλιώνη

Τα υπόλοιπα αποτέλεσματα

Στην Τοπική κατηγορία Γυναικών της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής ήταν:

ΑΟ Ενωση Ιλίου-ΑΣ Περιστέρι 3-1, ΑΠΣ Αμιλλα-ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας 3-0, ΠΟΚ Εσπερος-ΓΣ Αγίων

Αναργύρων 1-3, ΓΑΝΣ Ιρις-ΑΠΣ Αρης Αμφιάλης 3-0, ΑΟΠ Μοσχάτου-ΑΠΣ Ν.Περάμου Κύζικος 3-0, ΑΟ

Σαρωνικός-Μελάς Αγ.Ελευθέριος θα γίνει 23/10

Βαθμολογία:ΓΑΝΣ Ιρις, ΑΠΣ Αμιλλα, ΑΟΠ Μοσχάτου 3 βαθμοί (3-0 σετ), ΓΣ Αγίων Αναργύρων, ΑΟ

Ενωση Ιλίου 3 (3-1), ΑΣ Περιστέρι, ΠΟΚ Εσπερος 0(1-3), ΑΠΣ Ν.Πέραμος, ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας, ΑΠΣ

Αρης Αμφιάλης 0(0-3), Σαρωνικός και Μελάς Αγ.Ελευθέριος θα παίξουν τον πρώτο αγώνα στις 23/10