ΔΙΕΘΝΗ

Νικηφόρο ντεμπούτο του Λάϊου στο ντέρμπι της Κύπρου

“Με το δεξί” ξεκίνησε ο τεχνικός Γιάννης Λαϊος στη Λευκωσία τη συνεργασία του με το ΑΠΟΕΛ, καθώς  στο Λευκόθεο η ομάδα του πολύπειρου προπονητή, εμφανώς βελτιωμένη και ανεβασμένη ψυχολογία, έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ και κέρδισε την Ομόνοια  με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Κόντρα στην πρωτοπόρο Ομόνοια “κιτρινομπλέ” με μαέστρο τον εξαιρετικό Σταύρο Κασαμπαλή, έδωσαν τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο και δικαιώθηκαν με μια τεράστια νίκη που τους δίνει το δικαίωμα να ελπίζουν σε καλύτερες ημέρες.

Στο 1ο και στο 3ο σετ, ο ΑΠΟΕΛ είχε από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο ανέβαζε σταδιακά και τα κατέκτησε με 25-21 και 25-19 αντίστοιχα.

Στο 2ο σετ οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ και η Ομόνοια ισοφάρισε 1-1 με 20-25.

Στο 4ο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά μέχρι σχεδόν το τέλος του παιχνιδιού (17-19), ωστόσο το ΑΠΟΕΛ με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά, διατήρησε το προβάδισμα και με 25-22 “σφράγισε” την τεράστια νίκη με 3-1 σετ, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση για τη συνέχεια.

Την ερχόμενη Παρασκευή η ομάδα του Γιάννη Λάϊου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ανόρθωση.