BEACH VOLLEY

Νταιάνοφ/Μίσκιν οι 1οι, «Τσάροι» στην «πούδρα »της Αυστρίας

Στο “Πάνθεον της Ιστορίας” του ευρωπαϊκού Snow Volleyball πέρασαν πλέον οι Ρώσοι Νταιάνοφ/Μίσκιν και οι Λιθουανές Ντουμπαουσκάιτε/Ποβιλαϊτιτε κατακτώντας τους τίτλους ανδρών-γυναικών αντίστοιχα, του παρθενικού Euro της CEV στο χιόνι του αυστριακού Βαγκράιν Κλαίναρλ & Φλαχάου, όπου οι διεθνείς μας Κοτσιλιάνος/Ιωαννίδης κατέλαβαν την τιμητική 9η θέση στην κατάταξη.

Στους άνδρες λοιπόν το φαβορί της Ρωσίας, Νταιάνοφ/Μίσκιν, επιβεβαίωσε τις προβλέψεις που τους ήθελαν να στέφονται πρωταθλητές, καθώς στον τελικό επικράτησαν με 3-0 (14-12, 17-15, 11-9) των φιναλίστ Γερμανών, Μπέκερ/Σρέντερ (Νο 9), που στους “16” απέκλεισαν την Εθνική μας ομάδα.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Λιθουανοί (Νο 21), Καζντάιλις/Ρουμσερβίτσιους “λυγίζοντας” με 3-2 (8-11, 11-6, 11-13, 11-6, 11-3) την αντίσταση των Ρώσων, Μπογκάτοφ/Ρακούσοφ (Νο 4).

lithuania_snow volleyball

Κι αν στους άνδρες το φαβορί δικαίωσε τον τίτλο του, στις γυναίκες ένα δίδυμο από τη Λιθουανία, έκανε τη μεγάλη έκπληξη κερδίζοντας στον τελικό το grande φαβορί της διοργάνωσης. Οι Ντουμπαουσκάιτε/Ποβιλαϊτιτε, Νο 17 του ταμπλό, κατέβαλλαν με 3-2 (14-12, 9-11, 11-7, 9-11, 11-8) την αντίσταση της τουρκικής ομάδας, Νο 2 του ταμπλό, Εριλντίζ/Βέντσε, που ήρθαν στην Αυστρία, έχοντας κερδίσει από τρία χρυσά μετάλλια στο φετινό Ευρωπαϊκό Tour, όπως και οι Ρώσοι πρωταθλητές,  Νταιάνοφ/Μίσκιν.

Το χάλκινο μετάλλιο στις γυναίκες, όπου η Εθνική μας ομάδα των Μεθενίτη/Τριανταφυλλίδη κατέλαβε την 17η θέση, πανηγύρισαν οι Λετονές Λέτσε/Λιεπινλάουσκα (Νο 24) κερδίζοντας με 3-0 (14-12, 11-9, 11-7) τις Ρωσίδες Νταίανοβα/Ούσκοβα (Νο 14).