Ντεμπούτο με… αριστερό για Τζούριτς στην Πουατιέ

Δε συνοδεύτηκε δυστυχώς με νίκη η παρθενική εμφάνιση του Έλληνα διεθνή στη γαλλική Λίγκα με τα “χρώματα” της Πουατιέ, καθώς το Σάββατο στο Μονπελιέ η ομάδα των “δικών μας” Δημήτρη Τζούριτς και Μενέλαου Κοκκινάκη ηττήθηκε με 3-1 (27-29 25-14, 25-19, 25-23) από την τοπική ομάδα.

Στο τοπικό ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ο “Μήτσος”, αγωνιζόμενος ως βασικός στα δύο πρώτα σετ, προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του και τελικά , όντας σε περίοδο προσαρμογής, ολοκλήρωσε το ντεμπούτο του επί γαλλικού εδάφους με μόλις 4 πόντους (4/17 επ.)

Ωστόσο ο Τζούριτς, που από αγώνα σε αγώνα αναμένεται να δείχνει και καλύτερο πρόσωπο, μπορούσε κάλλιστα να ξεκινήσει “με το δεξί” τις εμφανίσεις του στην Πουατιέ.

Κι αυτό γιατί έστω και δύσκολα, η παρέα του Κοκκινάκη (10π) προηγήθηκε με 1-0 της γηπεδούχου και παρόλο που βρέθηκε πίσω στη συνέχεια με 2-1, έχασε στα σημεία το σετ για την ισοφάριση, αν και είχε κεφάλι με 23-21.

Τοπ σκόρερ για τη Μονπελιέ ήταν με 23 πόντους ο Πατρι, ενώ για την Πουατιέ 19 πόντους σημείωσε ο Ελ Γκράουι και ακολούθησε με 10π ο Κοκκινάκης (1 άσο, 55% υπ, 41% αρ., 8/26 επ. 1 μπλοκ).

Στη βαθμολογία η ομάδα των διεθνών μας είναι στην 7η θέση με 26 βαθμούς, πρωτοπόρος με 40β η Τουρ και 2η με 36β η Μονπελιέ.

Phto: montpellier-volley.com