Ντεμπούτο με «χαμόγελα» στο Πλόβντιβ (fot)

Με νίκη ξεκίνησε την Τρίτη 3 Οκτωβρίου τους αγώνες της στο PlovdivCup2017 της Φιλιπούπολης η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, που με θετική εμφάνιση στο πρώτο διεθνές τουρνουά προετοιμασίας επικράτησε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης της ρουμανικής CSM Βουκουρεστίου και παρέμεινε αήττητος για τέταρτο συνεχόμενο φιλικό.

Πραγματοποίωντας πολύ καλή εμφάνιση με δεδομένο το χρονικό διάστημα στο οποίο βρίσκεται η προετοιμασία, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ (30-28, 20-25, 25-21, 25-14) της CSM Βουκουρεστίου στο ενακτήριο παιχνίδι του τουρνουά της βουλγαρικής Μαρίτσα.

osfp_olympiakos_lamprousi

Στην πρεμιέρα του δυνατού διεθνούς Τουρνουά η ομάδα του Σέρβου τεχνικού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς φανέρωσε σε αρκετά διαστήματα ορισμένες από τις αρετές του και έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων.  Τοπ σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους και ακολούθησε η Νιεμέρ με 16 ενώ διψήφιο αριθμό σημείωσε η Νομικού με 13.

osfp_niemer_olympiakos

Πήρε με ανατροπή το 1ο σετ ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με ανατροπή στο πρώτο σετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου βρίσκονταν πίσω στο σκορ. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές, μείωσε σε 20-22 και ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 24-24 με μπλοκ της Τζίνας Λαμπορύση. Στο νέο προβάδισμα της CSM απάντησε η Μαρία Νομικού με δυο σερί πόντους γράφοντας με άσσο το 26-25. Το φινάλε του σετ ήταν εντυπωσιακό καθώς οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό μπροστά ωστόσο. Η Σάσια Χίπε με επίθεση από την πίσω ζώνη σημείωσε το 29-28 και η Στέφανι Νιεμέρ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 30-28 με το οποίο προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκες» με 1-0 στα σετ.

hippe_osfp_olympiakos

Ισοφάριση και νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο δεύτερο σετ η CSM είχε τον έλεγχο και τον διατήρησε μέχρι το φινάλε, παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να ανατρέψει και πάλι την κατάσταση όταν πλησίασε σε 20-23. Η Ρουμάνικη ομάδα διαχειρίστηκε το προβάδισμα, έφτασε στο 20-25 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο 3ο σετ στο οποίο είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν μπροστά στο σκορ με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, έφτασαν στο 22-18 και παρότι μείωσε η CSM σε 22-21 με ένα 3-0, διαμόρφωσαν το 25-21 και προηγήθηκαν εκ νέου με 2-1 στα σετ.

kovacevic_osfp_olympiakos

Εντυπωσιακός στο φινάλε!

Στο 4ο σετ η ελληνική ομάδα έπιασε πολύ υψηλή απόδοση και από τη στιγμή που ισοφάρισε σε 11-11, έτρεξε ένα 5-0 σερί που την έφερε στο 16-11. Η συνέχεια άνηκε εξ΄ολοκλήρου στις ερυθρόλευκες, που κυριάρχησαν απόλυτα στο τάραφλεξ σε όλους τους τομείς και έφτασαν διά περιπάτου στο 25-14 και την τελική επικράτησε με 3-1 σετ.

Τα σετ: 30-28 (31’), 20-25 (25’), 25-21 (26’), 25-14 (21’)

Η διακύμανση

1ο σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 30-28

2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 16-12,21-17, 25-21

4ο σετ: 4-8, 16-11, 21-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Νομικού 13 (9/29 επ., 39%υπ.-31%αρ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νιεμέρ 16 (13/36 επ., 67%υπ.-48%αρ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (18/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζακχαίου 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) Κονόμη (65%υπ.-47%αρ.), /Πολ, Βλαχάκη 1 (1/1 επ.,) Παπαδοπούλου

CSM Βουκουρεστίου (Ακμπάς Φερχάτ): Μπατσίου 2 (2/7 επ.), Μέντιτς Σ. 12 (5/13 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ραντόσοβα 10 (10/33 επ., 26%υπ.-19%αρ.), Σιγκνόριλε 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρουτάσου 10 (7/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 32%υπ.-21%αρ.), Τρούσκινα 16 (14/21 επ., 1 μπλοκ), Κέμπιτς –λ (48%υπ.-39%αρ.)/ Κίτσκα 15 (11/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μέντιτς Ο., Ισπάς –λ (8%υπ.-8%αρ.)

kovacevic_olympiakos_osfp

To σχόλιο του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς σχολίασε μετά το ματς στο osfp.gr: «Δεν μου άρεσε η εικόνα μας στα δυο πρώτα σετ, η οποία ωστόσο είναι λογική για αυτή την περίοδο. Κάναμε ορισμένα εύκολα λάθη, αλλά στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και για πρώτο ματς σε τέτοιο επίπεδο μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος».

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στο τουρνουά την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου στις 15.30, μία ακόμη αντίπαλος από τη Ρουμανία, η Ντιναμό Βουκουρεστίου,, που στην πρεμιέρα ηττήθηκε με 3-2 (17-25, 25-15, 16-25, 25-16, 15-11) από την “οικοδέσποινα” Μαρίτσα Πλόβντιβ.