Ο Άρης ξανά στην Α1

Μετά τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό (Β’ όμιλος), ο Άρης έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε την άνοδο της στην Α1 Γυναικών καθώς στο εξ αναβολής ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου επικράτησε με 3-1 του Αίαντα Ευόσμου και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Ο Άρης επιστρέφει στην Α1 των γυναικών έπειτα από 5 χρόνια καθώς οι «κιτρινόμαυρες» επικράτησαν 3-1 του Αίαντα Ευόσμου και πανηγύρισαν την άνοδο στον Γ όμιλο της Α2 .

Μια νίκη που ήταν άκρως επεισοδιακή καθώς ο Αίαντας Ευόσμου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα κάνοντας το 0-1 μουδιάζοντας τους γηπεδούχους.

Παρά το αρχικό σοκ οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν σε 1-1 με το 25-21 ωστόσο κάπου εκεί είχαμε διακοπή του αγώνα. Οπαδοί του Άρη μπήκαν στο γήπεδο και έτσι οι διαιτητές σταμάτησαν το παιχνίδι μέχρι να επανέλθει η τάξη στο γήπεδο και να ηρεμίσουν τα πνεύματα.

Μια διακοπή που προφανώς επηρέασε τις φιλοξενούμενες που έχασαν με κάτω τα χέρια το τρίτο σετ που με το 25-9 ο Άρης έκανε το 2-1.

Στο τρίτο σετ ο Αίαντας Ευόσμου παρά την προσπάθεια που έκανε δεν μπόρεσε να στείλει τον αγώνα στο ταϊ-μπρεϊκ καθώς οι «κιτρινόμαυρες» με το 25-22 έφθασαν στο 3-1 και το τρίποντο που τις χάρισε το εισιτήριο της ανόδου στην Α1 έπειτα από 5 χρόνια.

Τα σετ: 14-25, 25-21, 25-09, 25-22

ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Τυφλιώρη, Κοκκινίδου, Σωτηρίου, Διαμαντή, Γεροβασιλείου, Αποστολίδου, Καψαμπέλη-λ / Καλούδη, Θεότη, Γεροβασιλείου.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γαβαλά): Μπουρνή, Κυριακίδου, Χρηστινίδου, Καλανταρίδου, Κούση, Γλυκίδου, Ακριτίδου-λ.