A2

Ο νόμος του Πορφύρα!

Πορφυρό ήταν το …χρώμα  του ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής του Α2 υποομίλου της Α2 γυναικών.  Η ομάδα του Πειραιά λύγισε με 3-0 τον Ηλυσιακό που υπέστη την πρώτη φετινή του ήττα και αποσπάστηκε στο +4 από τον μεγάλο της αντίπαλο αλλά και τον Πανιώνιο τον οποίο θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγνωστική στη Ν.Σμύρνη.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Βασίλη Πανδή πέτυχε  ένατη σερί νίκη σε 10 ματς,  με εκπληκτικό απολογισμό 30-1 σετ! Ο αγώνας στο «Π. Σαλπέας» ήταν πολύ καλός, με ανατροπές στην εξέλιξη των σετ και ικανοποίησε τους 400 θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες.

Στο πρώτο σετ ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 20-21 αλλά οι παίκτριες του Πορφύρα έδειξαν χαρακτήρα και μπόρεσαν να το πάρουν με 25-22. Στο δεύτερο οι νικήτριες έκαναν περίπατο με 25-11 ενώ στο τρίτο είχαμε θρίλερ.

Ο Πορφύρας προηγήθηκε με 17-13 ο Ηλυσιακός με σερί 4-10 πέρασε μπροστά με 21-23  αλλά και πάλι με μπροστάρισα την εξαιρετική Σιδεράτου και συμπαραστάτριες τις Ράπτη, Χρήστου, Ξαγοραράκη, Θεοχάρη, Φωτεινού, οι γηπεδούχες  έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ με 27-25 και 3-0.

Τα σετ 25-22, 25-11, 27-25

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ ( Βασίλης Πανδής-Πόπη Καλλή ) : Χρήστου, Μ.Ράπτη, Σιδεράτου, Γκολφινοπούλου, Φωτεινού, Θεοχάρη, Μουστάκη, Ξαγοραράκη, Ν.Γκούρα, Λιάρου, Κουόλ, Κ.Ζαννή, Καράκου, Θαλασσινού.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ( Κώστας Λιώσης ) : Ράγκου, Σωτηρίου, Χριστοδούλου, Αναγνώστου, Χαμπηλομάτη, Λιαρούτσου, Γκιαούρη, Πολυδώρου, Χανδρή, Θύμο.

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...