ΔΙΕΘΝΗ

O Ζένια των ρεκόρ!

Ιστορικές μέρες στην καριέρα του ζει στην Πολωνία ο Ζένια Γκόρτσανιουκ. Ο πρώην άσος της Νίκης Αιγινίου εδώ και λίγες ώρες κατέχει με την ομάδα του Λουζνικα Μπίντγκοσζ άξια μία θέση στο Πάνθεον της ιστορίας του Πολωνικού Βόλεϊ, καταρρίπτοντας δύο σπουδαία ρεκόρ της πολωνικής Λίγκας.

karta

Στον χθεσινό εντός έδρας αγώνα της 19ης αγωνιστικής με την Εσπαντόν Σέτσιν, των γνώριμων πρώην άσων των ελληνικών γηπέδων Νταβίντ Μούρεκ και Τζάστιν Νταφ, η ομάδα του δικού μας άσου κέρδισε με 3-2 (25-20, 25-21, 18-25, 40-42, 20-18) σετ. Πέρα όμως από τους πολύτιμους δύο βαθμούς στην προσπάθεια παραμονής, ο τοπ σκόρερ της ομάδας του με 15π (14/32 επ., 52% υπ, 20% αρ. 1 μπλοκ) ο Γκόρτσανιουκ πανηγύρισε με τους συμπαίκτες του και κάποιες άλλες ιστορικές επιδόσεις.

zenia_gorchaniuk_luznicka_bydgszcz 2

Συνολικά με τους 254 πόντους που σημειώθηκαν στο παιχνίδι των περίπου 3 ωρών (2.38’)  καταρρίφθηκε το ρεκόρ των περισσότερων πόντων στην PlusLiga, που «κράταγαν» από τη σεζόν 2005-2006 με 249 πόντους οι Gwardia Wrocław και Resovia Rzeszów στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Παράλληλα το 4ο σετ της αναμέτρησης Μπίντγκοσζ- Εσπαντόν που έληξε 42-40 ήταν το μεγαλύτερο σετ σε διάρκεια στην ιστορία της πολωνικής λίγκας, καθώς ξεπέρασαν σετ που είχε λήξει 40-38 στο ματς AZS Częstochowa- Skra Bełchatów της σεζόν 2002/2003, αλλά και το αντίστοιχο σετ στο φετινό ματς της Cuprum Lubin με την Trefl Gdańsk.

zenia_gorchaniuk_luznicka_bydgszcz 3

Στα αξιοσημείωτα μάλιστα του αγώνα της Μπίντγκοσζ θα πρέπει να προτεθούν και το γεγονός ότι το σετ αυτό έληξε με κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αλλά και ότι στο ταί μπρέικ η ομάδα του Γκόρτσανιουκ, αν και έχανε με 14-12 από τους φιλοξενούμενους, κατάφερε με μία επική ανατροπή να κερδίσει το ματς με 20-18.