ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Όταν ξύπνησε… νίκησε

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τζιουμάκα, η Ελλάδα επικράτησε με 3-1 της Μολδαβίας, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού και πλέον κοιτά με αισιοδοξία τον αγώνα της Κυριακής κόντρα στην Ουκρανία…

Παρά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα απέναντι στην Μολδαβία, η Ελλάδα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τη νίκη και με το 3-1 να ανοίξει λογαριασμό» στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού.

Πρωταγωνιστής σε αυτή τη νίκη ο Γιώργος Τζιουμάκας. Ο 21χρονος Θεσσαλονικιός διαγώνιος αντικατέστησε τον Δημήτρη Τζούριτς στο δεύτερο σετ και με εξαιρετική απόδοση και 19 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ελλάδα στη νίκη που την κρατά σε τροχιά πρόκρισης.

Η Μολδαβία για ένα ακόμη αγώνα έδειξε μαχητικότητα, άγνοια κινδύνου και παίζοντας σωστό βόλεϊ προηγήθηκε με 1-0 δημιουργώντας προϋποθέσεις έκπληξης, ωστόσο έπεσε θύμα της εντυπωσιακής εμφάνισης του Τζιουμάκα…

Κομβικό σημείο του αγώνα το 2ο σετ όπου η Ελλάδα παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο βρήκε τις λύσεις από τον πάγκο και με τους Τζιουμάκα –Πρωτοψάλτη και Κουμεντάκη έκανε το 1-1 που τις άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη.

Μολδαβοί των εκπλήξεων

Μπορεί πολλοί να περίμεναν την αντίδραση των διεθνών μας απέναντι στη Μολδαβία, ωστόσο η Εθνική μας στο δεύτερο παιχνίδι της στην Κοζάνη φρόντισε να ξεκινήσει «μουδιασμένα» και να δώσει στους φιλοξενούμενος το δικαίωμα στο όνειρο να ελπίζουν σε μια μεγάλη νίκη.

Παρά το 2-0 για οι Μολδαβοί έδειξαν πως έχουν «τσαγανό» και με ένα σερί 0-6 έκαναν το 6-2 και λίγο αργότερα το 10-5 απέναντι στην Ελλάδα που έδειχνε υπνωτισμένη.

Ο Τζούριτς μείωσε την διαφορά στο 14-17, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε με το +6 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ (16-10).

Ο Δρίκος προσπάθησε να «ξυπνήσει» τους παίκτες του και με τους Τζούριτς, Πετρέα και το λάθος του Μολδαβού πασαδόρου η Ελλάδα μάζεψε το σκορ στο 17-15 και 18-17 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Ο Ντίντορτσουκ αλλά και τα λάθη της Εθνικής έδωσαν την ευκαιρία στην Μολδαβία να ξεφύγει με 20-17 και 23-19. Ο Τζούριτς και το μπλοκ του Ανδρεάδη έφεραν την Ελλάδα στο 24-22 όμως ο Πρέντιους έγραψε το 25-22 και το 1-0 για την εντυπωσιακή Μολδαβία.

Άλλαξε και «ξύπνησε»

Στο δεύτερο σετ ο Δρίκος θέλοντας να αλλάξει τα δεδομένα και την ροή του αγώνα ξεκίνησε βασικό τον Στιβαχτη, πέρασε τον Τζιουμάκα στην θέση του Τζούριτς και ανακάτεψε την τράπουλα στους ακραίους καταλήγοντας στους Κουμεντάκη-Πρωτοψάλτη. Κάτι που λειτούργησε θετικά καθώς η Εθνική μας έστω και…. αγχωτικά κατάφερε με το 27-29 να κάνει το 1-1 και να γλυτώσει τα χειρότερα από μια Μολδαβία που θα μπορούσε να κάνει το 2-0.

Στο ξεκίνημα του σετ η Μολδαβία μετά το 5-5 ξέφυγε με 7-5 αναγκάζοντας τον Δρίκο να περάσει τον Τζιουμάκα στην θέση του Τζούριτς.  Η Ελλάδα ισοφάρισε σε 8-8 αι 10-10 όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στο δεύτερο τεχνικό τάϊμ-άουτ με το 16-13.

Κάπου εκεί όμως άρχισε να «πυροβολεί» ο Τζιουμάκας, η Ελλάδα να βρίσκει ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 17-17 και με τον Πετρέα να περάσει μπροστά με 17-18.

Η Εθνική μας με καλή ψυχολογία και τον Τζιουμάκα έφθασε στο 21-23, όμως ο Τάλπα και το λάθος του Ανδρεάδη έφερε το 23-23.

Με τον Κουμεντάκη πρωταγωνιστή η Ελλάδα έφθασε δύο φορές στο σετ-μπολ (23-24/ 24-25), όμως οι Μολδαβοί έκαναν την ανατροπή προσπερνώντας με 26-25 και 27-26.

Η Ελλάδα όμως με τον Τζιουμάκα και δύο συνεχόμενα μπλοκ από Πρωτοψάλτη και Ανδρεάδη έτρεψε ένα σερί 3-0 και με το 27-29 ισοφάρισε σε 1-1 παραμένοντας «ζωντανή» στο παιχνίδι.

«Ξεμπλόκαρε»

Με την ψυχολογία να είναι υπέρ των διεθνών μας πλέον και την εξέδρα να δίνει ώθηση η Ελλάδα κατάφερε να «ξεμπλοκάρει» και να βγάλει στο γήπεδο την πραγματική της αγωνιστική εικόνα.

Ο Δρίκος θέλοντας να «θωρακίσει» περισότερο την υποδοχή της ομάδας πέρασε τον Στεφάνου στην θέση του Γκαρά. Η Μολδαδβία μετά το 3-3 κατάφερε να ξεφύγει με το 8-5, ωστόσο τα μπλοκ από Ανδρεάδη-Τζιουμάκα αλλά και τα λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν γρήγορα την Ελλάδα στο 9-9 και το 10-10.

Οι Μολδαβοί φρόντισαν να είναι μπροστά στον αγώνα μέχρι το 12-11, ωστόσο από εκεί και μετά η Εθνική μας με ένα σερί 5-0 έκανε το 12-16 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Η Μολδαβία προσπάθησε να μείνει κοντά στην Ελλάδα κάνοντας το 15- 18, όμως οι «κυανόλευκοι» φρόντισαν να μην αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης σε κανέναν κάνοντας το 15-21 και στο τέλος με το 18-21 να πάρουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με το 1-2.

Να περάσει ο επόμενος

Το τρίτο σετ αποτέλεσε ουσιαστικά τυπική διαδικασία καθώς η Μολδαβία δεν μπόρεσε να κοντράρει σε κανένα σημείο την Ελλάδα που απλά έκανε αυτό που έπρεπε και έφθασε στη νίκη.

Η Εθνική μας έχοντας πλέον απελευθερωθεί ξεκίνησε δυνατά προηγούμενη με 0-3 για να φθάσει στο πρώτο τεχνικό ταιμ-αουτ με το λάθος σερβίς του Λέσκοφ που έκανε το 6-8. Η Μολδαβία αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 8-8 όμως η Ελλάδα φρόντισε να πάρει εκ νέου τον έλεγχο της αναμέτρηση κάνοντας το 14-16 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι κάνοντας την τελευταία της προσπάθεια ισοφάρισε σε 16-16 αλλά και πάλι η Ελλάδα με ένα σερί 1-4 έκανε το 17-20 βάζοντας τέλος σε κάθε όνειρο της Μολδαβίας.

Ο Πετρέας έκανε το 17-21, ενώ το εντυπωσιακό στοπ του Ανδρεάδη το 19-24 για να τελειώσει ο αγώνας στο 21-25 με νέο μπλοκ του Πετρέα-Πρωτοψάλτη που έστειλε στα ουράνια τους φίλους στο κατάμεστο γήπεδο της Κοζάνης.

Τα σετ: 25-22, 27-29, 18-25, 21-25
Μολδαβία (Ρομασκάν) Τσίμιλι 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ντιντόρτσιουκ 11 (10/21 επ., 1 άσο, 60% υπ. – 20% άριστες), Λέσκοφ 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μοτσάνου 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Πρέντιους 18 (17/34 επ., 1 άσο), Μπάχοφ 15 (11/41 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Σκέγκλοφ –λ (59% υπ. – 48% άριστες) / Σίντοφ 3 (3/5 επ.), Τάλπα 1 (1/3 επ.), Ντουντίκοφ.
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Τερζής, Πετρέας 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/24 επ., 1 άσο, 48% υπ. – 14% άριστες), Φράγκος (0/4 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Γκαράς –λ (60% υπ. – 20% άριστες) / Στεφάνου –λ (45% υπ. – 27% άριστες), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος, Τζιουμάκας 19 (16/26 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 14 (10/24 επ., 4 μπλοκ, 45% υπ. – 45% άριστες).