«Πάνθηρας» ο Πανιώνιος 3-1 τον Μεσσηνιακό

Με το δεξί ξεκίνησε την πρεμιέρα των πλει οφ του νότου και ο Πανιώνιος στην Πάτρα. Οι «πάνθηρες» της Ν. Σμύρνης κατάφεραν να λυγίσουν με 3-1 τη «σταχτοπούτα» των αγώνων, τον Μεσσηνιακό. Το παιχνίδι που ξεκινησε με καθυστέρηση μιας ώρας λόγω μεγάλης διαρκειας του ντερμπι Ηλυσιακού-Θέτιδας, ήταν συναρπαστικό στα τρία πρώτα σετ.

Αρχικά οι «πράσινες» της Σουρή μπήκαν γερά στο παιχνίδι, πίεσαν στο σέρβις την αθηναϊκή ομάδα, την υποχρέωσαν σε πολλά λάθη και κατάφεραν να προηγηθούν με 18-25 και 0-1. Στο δεύτερο η ομάδα του Κωστακόπουλου, ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να προηγηθεί  απο 8-13 με σερί 8-0, σε 16-13 και να διατηρήσει ένα προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι το τέλος όπου πήρε το σετ με 25-20 και έφερε το ματς στα ίσα με 1-1.

Στο τρίτο πάλι η ομάδα της Καλαμάτας προηγήθηκε με 6-11 αλλα οι «κυανέρυθρες» με εν εκπληκτικό σερί 15-5 πέρασε μπροστά με 21-16. Ο Μεσσηνιακός μείωσε και πλησίασε το σκορ στο 24-23 αλλά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που χαμογέλασε αφου το κατέκτησε με 25-23 και έκανε το 2-1.

Με σύμμαχο την καλή ψυχολογία ο Πανιώνιος κυριάρχησε στο τέταρτο σετ πήρε εύκολα τη διαφορά και «καθάρισε» το σετ με 25-15 και 3-1 απέναντι στον απογοητευμένο Μεσσηνιακό. Το Σάββατο ο Πανιώνιος αγωνίζεται με τη Θέτιδα και ο Μεσσηνιακός με τον Ηλυσιακό.

Τα σετ: Πανιώνιος-Μεσσηνιακός 3-1 (18-25, 25-20, 25-23, 25-15)

Πανιώνιος (Κωστακόπουλος) : Τσιώνη, Πανταζή, Τσουμήτα, Οικονομάκη, Κούρδογλου, Ευθυμίου, Παγώνη -λ / Παπαδάκη -λ, Μερκούρη, Μαγγίνα, Φάκη, Μπακοδήμου.

Μεσσηνιακός (-): Παναγοπούλου, Σουρή, Ζερίτη, Σκλήρη, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Σαμπάτη -λ / Μπεσή, Τζούλου, Σπανού.