PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Άντεξε στα δύσκολα

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 2-0 επί του Αιγάλεω στο κλειστό της Αρτάκης, ωστόσο χρειάστηκε το ταϊ-μπρεϊκ προκειμένου να φθάσει στη νίκη και να πανηγυρίσει το 3×3 στην Pre League.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση του Πανιωνίου κόντρα στο Αιγάλεω καθώς τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες του 5ου σετ με τις «κυανέρυθρες» να φθάνουν στη νίκη και να γλυτώνουν τα χειρότερα.

Ο Πανιώνιος με πολύ καλό σερβίς και επίθεση με το 25-17 και 25-18 έφθασε εύκολα και άνετα στο 2-0 δείχνοντας έτοιμος να κατακτήσει το τρίποντο.

Ωστόσο η αυτοκαταστροφική τάση του και αντίδραση του Αιγάλεω ανέτρεψαν τα δεδομένα, καθώς στο τρίτο σετ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του φθάνοντας στο 9-20  και με το 12-25 μείωσε σε 2-1.

Στο τρίτο σετ οι «κυανόλευκες» εκμεταλλευόμενες τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 8-14 και 10-17, με τις γηπεδούχες να μειώνουν στο 14-19 και 19-23 αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού το City με το 20-25 έκανε το 2-2.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε και το ταϊ-μπρεϊκ καθώς οι φιλοξενούμενες του Αιγάλεω με κεκτημένη ταχύτητα προηγήθηκαν με 5-7 και 7-8 με την Καββαδία.

Ο Πανιώνιος όμως βγάζοντας χαρακτήρα φρόντισε να επιστρέψει και με το 10-8 και το 11-9 να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.

Το Αιγάλεω προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα μειώνοντας σε 11-10 όμως οι «κυανέρυθρες» πάτησαν γκάζι κάνοντας το 15-11 και με το 3-2 κατέκτησαν το 2ποντο της νίκης.

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαρά): Λαγουδάκη, Δίκη, Καρπουζά, Χατζηκωνσταντά, Γκουτιμένκο, Κωνσταντίνου / Μανιατογιάννη (λ), Παπαγεωργίου, Φλιάκου, Μπανίκα, Ευθυμίου, Λακασά.
ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδου): Καραμούντζου, Μανώλικα, Κάστανου, Παναγιωτίδου, Καββαδία, Βλάχου / Αναστασιάδη (λ), Χαριτωνίδη, Κουλοπούλου, Αρβανιτοπούλου.

Pre League – 3η αγωνιστική

Σάββατο 28 Οκτωβρίου
ΓΣ Πετρούπολης – ΧΑΝΘ 2-3 (25-20, 26-24, 17-25, 25-27, 12-15)
ΓΣ Πανιώνιος – ΑΟ Αιγάλεω 3-2 (25-17, 25-19, 12-25, 20-25, 15-11)
ΑΕΚ – ΦΟ Βριλησσίων 3-0 (25-14, 25-17, 25-15)
ΑΣΠ Απόλλων – ΑΟ Λαμίας 2013 1-3 (29-27, 20-25, 22-25, 21-25)

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...