ΔΙΕΘΝΗ

«Παριζιάνικο» βήμα πρόκρισης για Πετρέα

“Με το ένα πόδι” στα ημιτελικά των πλέι οφς της γαλλικής Λίγκας βρίσκεται από χθες η Αζαξιό, καθώς στο α’ προημιτελικό των πλέι οφς η ομάδα του διεθνούς Καλαματιανού κεντρικού “άλωσε”με γαλλικό… στυλ και άνεση 3-0 σετ το Παρίσι.

Οι  “Πειρατές” της Κορσική, αν και χωρίς το πρόσφατο απόκτημά τους, τον Σέρβο κεντρικό των Καννών, Ντέγιαν Ράντιτς, μπήκαν από την αρχή σην πρεμιέρα των αγώνων της 8άδας αποφασισμένοι κόντρα στους “πρωτευουσιάνους” της Παρί και όντες ανώτεροι σε σερβίς και επίθεση κατάφεραν με 3-0 (25-20, 25-21, 25-22) σετ επί των απρόσεχτων με 24 λάθη Παριζιάνων να κάνουν “με το καλημέρα” το πολύτιμο break που τους χρίζει πλέον ως φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά, αφού θέλουν μία ακόμη νίκη στην Κορσική στις 12/4.

Για την Αζαξιό τοπ σκόρερ ήταν ο Σέρβος πρώην άσος Εθνικού Αλεξανδρούπολης και Φοίνικα Σύρου, Μιγιαϊλοβιτς με 13 πόντους, ενώ ο δικός μας Γιώργος Πετρέας ήταν σχεδόν αλάνθαστος με 7 πόντους (8/6 επιθέσεις, 1 άσο), σε μία βραδιά όπου οι φιλοξενούμενοι έκαναν μόλις 11 λάθη.