ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Με πιλότο τον Τζούριτς η εθνική

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2ο τουρνουά του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Αμβέρσα του Βελγίου, η Εθνική ανδρών καθώς επικράτησε με 3-1 της Μολδαβίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε ομαδικά με τον αρχηγό Δημήτρη Τζούριτς να κάνει εκπληκτική εμφάνιση στο τρίτο σετ!

Αποστολή στην Αμβέρσα, Στέφανος Λεμονίδης

Στο καλύτερο εφετινό παιχνίδι της, αν εξαιρέσουμε το μισό δεύτερο σετ και παίζοντας επιτέλους ως ομάδα, η Εθνική βόλεϊ κέρδισε 3-1 τη Μολδαβία και θα προσπαθήσει αύριο (18.30, απευθείας μετάδοση ΕΡΤ1) για την υπέρβαση, τη νίκη επί του γηπεδούχου Βελγίου για να διεκδικήσει και την απευθείας πρόκριση στο Ευρωβόλει 2017.

Η Εθνική, είχε πολλούς πρωταγωνιστές, αλλά και ομαδικότητα, αφού είδαμε τον Τζούριτς να πέφτει ουκ ολίγες φορές να βγάλει άμυνα, να πανηγυρίζουν όλοι μαζί τον άσο τον Φράγκου, αλλά και το μπλοκ του Σουλτανόπουλου και πέτυχε την τρίτη νίκη της στον προκριματικό όμιλο της Αμβέρσας.

Στο πρώτο αναγνωστικό σετ, μετά από απραξία ημερών η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-16, πήρε όμως την κατάσταση στα χέρια του ο Πετρέας και με επίθεση, αλλά και άσο έφερε το 18-16, ενώ προηγήθηκε μπλοκ του Κουμεντάκη. Φτάσαμε μάλιστα στο 24-21 με επίθεση Πρωτοψάλτη, μπλοκ και επίθεση του Τζούριτς μετά από εκπληκτική άμυνα του Στεφάνου για να τελειώσει το σετ ο Πρωτοψάλτης.

Κι ενώ προηγηθήκαμε 17-14 στο δεύτερο σετ … έπεσε η κουρτίνα και χάσαμε 21-25 με 8 δικά μας λάθη. Και σαν να μην έφτανε αυτό η Μολδαβία προηγήθηκε στο τρίτο σετ 3-8, αλλά εκεί απεγκλώβισε την ομάδα ο Δρίκος, που πέρασε στο ματς τον Στιβαχτή αντί του Τερζή, τον Φράγκο αντί του Κουμεντάκη και στο 7-10 τον Σουλτανόπουλο, αντί του Ανδρεάδη.

Τότε μίλησε ο αρχηγός Δημήτρης Τζουριτς που έκανε το τέλειο σετ με 9/11 επιθέσεις (χωρίς λάθος) και με εντυπωσιακό σερί στο σερβίς. Τα σημεία κλειδιά της ανατροπής ήταν άσος του Πετρέα(6-8), μπλοκ του Πετρέα(13-14), αλλά πάνω απ όλα το σερί του Τζούριτς μετά το 15-17. Έκανε μπλοκ για το 17-17, πήρε άσο ο Φράγκος για το πρώτο προβάδισμα (19-18) και στο 20-18 ο Τζούριτς, κέρδισε την επίθεση και πήγε στο σερβίς για να φτάσουμε στο 24-21 με δικές του επιθέσεις από την πίσω ζώνη , μεσολάβησε μια του Πρωτοψάλτη και έκανε και το 24-21 για να τελειώσει το σετ με χαμένο σερβίς της Μολδαβίας.

Εύκολη υπόθεση το τέταρτο σετ, αφού το μπλοκ του Πετρέα έδωσε προβάδισμα (5-4), άσος του Τζούριτς έκανε το 9-5, άσος του Πετρέα το 13-7 και το σετ πήρε το δρόμο του.

Τα σετ: 25-22, 21-25, 25-22, 25-15

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 24 (21/47 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τερζής 1 (1 μπλοκ), Πετρέας 10 (5/10 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (3/14 επ., 3 μπλοκ, 56% υπ. – 19% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 11% άριστες), Στεφάνου –λ (63% υπ. – 23% άριστες) / Στιβαχτής, Σουλτανόπουλος 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 7 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες).

Μολδαβία (Ρομασκάν) Τσίμιλι 4 (2/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντιντόρτσιουκ 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 13% άριστες), Λέσκοφ 1 (1/2 επ.), Μοτσάνου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Πρέντιους 14 (11/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπάχοφ 15 (15/42 επ., 59% υπ. – 27% άριστες), Σκέγκλοφ –λ (64% υπ. – 41% άριστες) / Σίντοφ 3 (3/9 επ.), Τάλπα 1 (1/3 επ.).