ΔΙΕΘΝΗ

Πολλά υποσχόμενη… ήττα για τον Τζιουμάκα (vid)

Ο Έλληνας διεθνής ήταν στη Μόντενα ο κορυφαίος παίκτης της νεοφώτιστης Κατσελάνα Γκρότε, που μπορεί στην πρεμιέρα της ιταλικής Superlega να μην κατάφερε να κάνει την έκπληξη απέναντι στην παρέα του Ν’ Γκαπέθ, ωστόσο με την απόδοσή της στο γ’ σετ έδειξε πως δεν θα αποτελέσει εύκολο θύμα για κανέναν αντίπαλο.

Στον αγώνα του “Παλαπανίνι”, παρουσία περίπου 4.000 θεατών οι γηπεδούχοι του MVP  Σάμπι έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους παίρνοντας προβάδισμα 2-0 σετ με 25-15, 25-16, έχοντας 92% και 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Τζιουμάκα αντέδρασε, έβγαλε τις αρετές της στο τάραφλεξ και τα έδωσε όλα για να μείνει “ζωντανή”.

Με καλές άμυνες και αποτελεσματικές επιθέσεις του Έλληνα διαγώνιου, καθοδηγούμενη με μαεστρία από τον πρώην άσο του Φοίνικα, Πάρις, κόντραρε στα ίσα 16-16 τους γηπεδούχους και πήρε προβάδισμα με 19-18, υποχρεώνοντας τον τεχνικό της Μόντενα, Στοϊτσεφ να πάρει το α’ του time out στον αγώνα. Έχοντας βρει καλό ρυθμό, μετά από αμφίρροπες μάχες στο φιλέ, η Καστελάνα Γκρότε πήγαινε χέρι χέρι στο σκορ 21-21, 22-22. Το καλό σερβίς του Φαν Γκάρντενερ έδωσε το δικαίωμα στον Ν’ Γκαπέθ να καρφώσει χωρίς μπλοκ, 23-22 και στην επόμενη φάση ένας άσος του Ολλανδού ακραίου, που αντικατέστησε τον Ουρνάουτ (11π) έδωσε με 24-22 το α’ ματς μπολ στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με επίθεση του Τζιουμάκα ισοφάρισαν σε 24-24. Στο τέλος όμως  μία μαγική επίθεση του Ν’ Γκαπέθ και μία άστοχη επίθεση από τον Μορέιρα χάρισαν τη νίκη με 3-1 (25-16, 25-15, 26-24) στους γηπεδούχους.

Για την Μόντενα, ο MVP του αγώνα και πρώην άσος της Καστελάνα, Τζιούλιο Σάμπι πέτυχε 15 πόντους, όσους είχε και ο δικός μας Τζιουμάκας (14/25 επ., 1 μπλοκ), 14 πόντους σημείωσε ο Ν’ Γκαπέθ, ενώ με 4 πόντους για τους φιλοξενούμενους τελείωσε το ματς ο Βραζιλιάνος πρώην άσος του Ολυμπιακού, Άθος Κόστα.

Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας, με ελληνικό ενδιαφέρον, μολονότι ο διεθνής Δημήτρης Τζούριτς για ένα ακόμη ματς της Βερόνα δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στον ώμο, η ομάδα του Νίκολα Γκρμπιτς ξεκίνησε “με το δεξί” τις υποχρεώσεις της στη Superlega επικρατώντας εκτός έδρας της Λατίνα με 3-2 σετ στις λεπτομέρειες. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους ο Αμερικανός Τόμας Γέσκε των φιλοξενούμενων, ενώ 21 πόντους σημείωσε για τους γηπεδούχους ο Σέρβος πρώην πρωταθλητής του ΠΑΟΚ, Σάσα Στάροβιτς.

Στην Περούτζια, ένας άλλος συμπατριώτης του Στάροβιτς, ο Ατανασίεβιτς με 16 πόντους ήταν ο τοπ σκόρερ του αγώνα με την Πάντοβα, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ της ομάδας του Σέρβου πρώην άσου του Παναθηναϊκού, Λαζάρ Τσίροβιτς, που στο ντεμπούτο στην Ιταλία έμεινε με 2/10 επιθέσεις στους 3 πόντους.

Η “μπόμπα” πάντως της συναρπαστικής πρεμιέρας του καμπιονάτο “έσκασε” στο Τρέντο, όπου η γηπεοδύχος ομάδα γνώρισε την ήττα 3-2 σετ από την “μεταμορφωμένη” σε σχέση με περσινή ομάδα του Μιλάνο, στα χέρια του επιτυχημένου τεχνικού, Αντρέα Τζιάνι, που προηγήθηκε δις στο “Παλατρέντο” και πανηγύρισε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους ο διεθνής Ολλανδός των φιλοξενούμενων, Αμπντελ Αζίζ Νιμίρ, ενώ για την ομάδα του Λορεντζέτι, ο Λάντζα με 18π.

sokolov_lube

Παρά την ατυχία του Βούλγαρου διαγωνίου, Τσβέταν Σοκόλοφ που τραυματίστηκε στον αστράγαλο και από το α’ κιόλας σετ αντικαταστάθηκε από τον Κασανταϊ, η πρωταθλήτρια Λούμπε Τσιβιτανόβα ξεκίνησε με επιτυχία την φετινή προσπάθεια υπεράσπισης κεκτημένων επικρατώντας εκτός έδρας με 3-0 σετ της Βίμπο Βαλέντια. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους ο Χουαντορένα των νικητών.