ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

«Πράσινα» χαμόγελα πρόκρισης

Ο Άρης μπορεί να προηγήθηκε επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων, ωστόσο οι «πράσινοι» του Σπύρου Γκολίτση με το 3-1 (20-25, 25-17, 25-23, 25-16) ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την πρόκριση προς τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινοι» της Volleyleague μετά την επικράτησή τους στην Αλεξανδρούπολης επί του Εθνικού συνέχισαν τα θετικά τους αποτελέσματα στο Κύπελλο.

Ένα παιχνίδι όπου ο Άρης προσπάθησε να κάνει την έκπληξη και την υπέρβαση κατακτώντας το πρώτο σετ, αλλά στην συνέχεια η Ελπίδα ανεβάζοντας την απόδοσή της κυριάρχησε παίρνοντας δίκαια τη νίκη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Αγγελής): Χριστόπουλος 5 (5/7 επ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Μάντζιος 9 (7/12 επ., 2 άσσοι, 69% υπ. – 38% άριστες), Νικολακάκης 11 (8/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 26% άριστες), Αλεξάκης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσολάκος 27 (25/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 41% υπ. – 21% άρισρες), Μπερμπέρογλου (λ, 25% υπ. – 0% άριστες), Σαλταφερίδης, Τσαγκαλίδης.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Γκολίτσης):
 Μανωλάκης 8 (3/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντωνίου 4 (4/11 επ., 57% υπ. – 50% άριστες), Χαριδήμου 9 (5/15 επ., 4 άσσοι), Λουκάτζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καπετανίδης 21 (18/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 40% άριστες), Ιλουόνι 19 (10/14 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ) / Σταυρίδης (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Μάρτσης 1 (1 μπλοκ), Ποχάνης 3 (2/7 επ., 1 άσσος).

Κύπελλο Ελλάδος – Φάση των «16»

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός A.O. 0-3 (17-25, 19-25, 16-25)

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-12, 25-17, 25-13)

ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – ΑΟ Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)

Α.Π.Σ. Φίλιππος – Α.Ο.Π. Κηφισιάς 0-3 (18-25, 20-25, 15-25)

Πήγασος Πολίχνης – Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (18-25, 19-25, 16-25)

Α.Σ. Άρης – Α.Σ. Ελπίς Αμπελοκήπων 1-3 (20-25, 25-17, 23-25, 16-25)

Α.Ε.Ν. Πανοράματος – Χ.Α.Ν.Θ. 3-0 (25-21, 25-18, 25-19)

Α.Ε. Αρμενίων – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (21-25, 07-25, 13-25)

Οι νικητές των 8 αγώνων θα μπουν στην κληρωτίδα της προημιτελικής φάσης στην κλήρωση που θα γίνει στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ. την Πέμπτη 23 Ιανουαρίου.

LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Πράσινα χαμόγελα πρόκρισης

Τη νίκη που του δίνει το πλεονέκτημα εν όψει του επαναληπτικού της Ερμούπολης πανηγύρισε στο Μαρούσι ο Παναθηναϊκός που επικράτησε 3-1 του Φοίνικα Σύρου…

Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Φοίνικα Σύρου. Οι «πράσινοι» μπορεί λίγες ημέρες νωρίτερα να είχαν γνωρίσει την ήττα με 3-0 από τους Συριανούς στην Volleyleague, ωστόσο φρόντισαν να πάρουν το «αίμα» τους πίσω στο League Cup και να βρίσκονται δυο σετ μακριά από την πρώτη τους παρουσία σε τελικό της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και με ηγέτη τους τον Σάσα Στάροβιτς έφθασαν στη νίκη σε ένα παιχνίδι που άργησε να ολοκληρωθεί καθώς διακόπηκε δύο φορές (πρώτη στο 20-19 του 3ου σετ και δεύτερη στο 18-8 του 4ου σετ) εξ αιτίας της έντονης βροχόπτωσης που έπληξε την περιοχή των Βορείων προαστίων και είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πρόβλημα στην οροφή του κλειστού η οποία πήρε νερό που έσταζε στο τάραφλεξ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με πιο αποτελεσματική επίθεση προηγήθηκε 11-7. Με τους Ανδρεόπουλο και Παβλίσεβιτς να διαφωνούν έντονα για τη φάση που έγινε το 16-12 για τον Παναθηναϊκό δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα (17-13). Οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν το 20-15 με το χαμένο σερβίς του Μήλη.

Ο νεαρός διαγώνιος του Φοίνικα μείωσε σε 20-16 και με τον Στερν στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με συνολικό σερί 5-0 έγινε το 20-20. Ο Στάροβιτς ξεκόλησε τον Παναθηναϊκός, ενώ η είσοδος του Πανταλέοντα δυσκόλεψε το σερβίς του Παναθηναϊκού και με λάθος του Μπουτσούγιεβιτς έγινε το 23-20. Ο Μήλης με δύο πόντους μείωσε 23-22 και ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο και ο Στάροβιτς με κόντρα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο και μικρό προβάδισμα δύο πόντων και στο δεύτερο σετ. μέχρι το 17-15, αλλά ο Φοίνικας με καλές άμυνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν 18-18. Ο Παναθηναϊκός με τον Στάροβιτς έκανε το 19-18 αλλά ο Στερν ισοφάρισε 19-19.

Ο Σλοβένος πήγε και στη θέση του σερβίς και χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας με κόντρα επίθεση Στοΐλοβιτς προσπέρασε 20-19 και με μπλοκ του Χριστόφα έγινε το 21-19. Με την άουτ επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Φοίνικας προηγήθηκαν 24-21 και με μπλοκ στον Στάροβιτς τελείωσε το σετ 25-21 για το 1-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να έχει μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι και το 18-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Παναθηναϊκός με τον Ρανγκέλ και τον Στάροβιτς προσπέρασε 19-18, ενώ στο 20-19 είχαμε 20λεπτη διακοπή επειδή λόγω της νεροποντής πέρασε νερό από την οροφή του γυμναστηρίου στον Αγιο Θωμά και η αναμέτρηση διακόπηκε.

Με το καθοριστικό μπλοκ του Πλεκούδα στο Μήλη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 21-19. Το σερβίς του Ρανγκέλ έδωσε άσσο και τη χαριστική βολή στην υποδοχή του Φοίνικα εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 23-19. Το σετ τελείωσε με το μπλοκ του Στάροβιτς για ο 25-21 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα 8-1 και 12-3 καθώς η υποδοχή του Φοινικα έμπαιζε… νερά. Στο 16-8 και στο 18-8 για τον Παναθηναϊκό είχαμε και νέες διακοπές στον αγώνα λόγω βροχής και μετά από 156 συνολική διάρκεια αγώνα ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2 μπλοκ, 1/3επ.), Στάροβιτς 16 (11/31επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (7/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 75%υπ., 44%αρ.), Ράπτης 20 (18/26επ., 2 μπλοκ, 31%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 8 (5/8επ.. 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 65%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων, Μούχλιας (67%υπ.,).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 11 (9/22επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 22%αρ.), Λινάρδος 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Στερν 9 (6/18επ., 1 μπλοκ, 25%υπ., 25%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Μήλης 22 (22/36επ.) / Βελούδης (λ. – 58%υπ., 37%αρ.), Καρασαβίδης (λ. – 38%υπ., 25%αρ.), Κωστόπουλος (0/2επ.), Αδάμ (0/1επ.), Χριστόφας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

UNCATEGORIZED
19/12/2023

Μ.Δ.Ο. της Ε.Σ.Α.Π.: Στον Παναθηναϊκό η νίκη με 3-0 και «καμπάνες» στον Ολυμπιακό για το επεισοδιακό ματς στο Ρέντη

Με μηδενισμό του Ολυμπιακού και την κατακύρωση της νίκης με 3-0 στον Παναθηναϊκό τιμώρησε με απόφασή του το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ τους...