PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

«Πράσινο» το ντέρμπι στο Χολαργό

Στην καλύτερή του φετινή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Preleague.

Καλά διαβασμένος ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στα δυο πρώτα σετ στην Ένωση. Η Μαρία Οικονομίδου βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα επιθετικά ενώ η ομάδα του Καμπερίδη παρουσιάστηκε ετοιμοπόλεμη και κατάφερε να πάρει διαφορές ασφαλείας για να φτάσει εύκολα το 2-0 σετ.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο τρίτο σετ και μάλιστα έφτασε τη διαφορά στο +6 (6-12). Ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχες με υπομονή κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και μετά το 16-16 να πάρουν εκ νέου προβάδισμα και… ψυχολογία για να ολοκληρώσουν το σετ με  25-18, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στο κλειστό του Χολαργού.

«Η ΑΕΚ είναι μία πολύ καλή ομάδα και είναι μία από τις ομάδες που διεκδικεί την άνοδο μαζί με εμάς και τον ΠΑΟΚ και για αυτό τον λόγο  η νίκη ήταν πολύ σημαντική. Καταφέραμε και κάναμε παράλληλα και μία καλή εμφάνιση σε ένα δύσκολο ματς. Αυτό που δεν καταφέραμε με τον ΠΑΟΚ την πρώτη αγωνιστική το κάναμε σήμερα με την ΑΕΚ», δήλωσε ο κόουτς του Παναθηναϊκού Κυριάκος Καμπερίδης.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

ΦΟ Βριλησσίων-Ζηρίνειος ΑΟΝ 2-3 (19-25, 25-18, 25-18, 19-25, 10-15)

ΓΣΚ Ηρακλής – ΧΑΝΘ 0-3 (18-25, 18-25, 14-25)

ΓΣ Πανιώνιος – ΑΓΣ Άρτεμις (σε εξέλιξη…)

ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25-14, 25-10, 26-24)

Κυριακή 9/12/2018

Κλ. Μίκρας 1, 17.30: ΠΑΟΚ-ΓΑΣ Μεσσαράς (Γιώγιου – Γεωργιάδης, Τσοπανόγλου)

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...