LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Πρόκριση με ανατροπή και Ροντρίγκο

Με τον Ροντρίγκο Ντα Σίλβα να αγωνίζεται ως διαγώνιος και να σταματά στους 38 πόντους καλύπτοντας  το κενό του Κόϊ, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού ο οποίος προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι και 11-13 του ταϊ-μπρέϊκ. Ένα ταϊ-μπρεϊκ που τελείωσε στο 25-23 (!!)  για τους γηπεδούχους που πανηγύρισαν μια τεράστια πρόκριση.

Ένα καταπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες του ταϊ-μπρεϊκ πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Βόχας.

Εκεί όπου ο Παμβοχαϊκός παρουσιάστηκε λαβωμένος καθώς απουσίαζε ο Κόϊ και ο Γιώργος Χριστόπουλος αναγκάστηκε να κάνει αρκετές αλχημίες ξεκινόντας ως διαγώνιο τον Ροντρίγκο Ντα Σίλβα, ακραίο τον Νικήτα Εφραιμίδη και λίμπερο τον Χρήστο Βαρδή.

Ωστόσο στην αναμέτρηση της Βόχας έλαμψε εκτυφλωτικά  το άστρο του Ροντρίγκο Ντα Σίλβα ο οποίος έκανε τα πάντα για τους γηπεδούχους και σταματώντας στους  38 πόντους με 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση 2 μπλοκ και 2 άσους, οδήγησε τους «κυανοκίτρινους» σε μια τεράστια πρόκριση…

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός παρά την εντυπωσιακή παρουσία των κεντρικών του (Πανταλέων-Κανέλλος μάζεψαν 26 πόντους) δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί το γεγονός ότι προηγήθηκε με 0-1 και 1-2, αλλά κυρίως να τελειώσει το ταϊ-μπρέϊκ όταν και προηγήθηκε με 10-12 και 11-13.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη πρόκριση και είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με το 15-25 έκαναν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ έγινε πραγματική μάχη αφού ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα μέχρι το 20-21 ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με τον Ροντρίγκο Ντα Σίλβα να παίρνει τις κρίσημες επιθέσεις έφθασε στο 28-26 για να κάνει το 1-1.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τρίτο σετ όπου οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν το πάνω χέρι και με τους Ούγκο, Σιμεόνοφ και το μπλοκ με το 21-25 έφθασαν στο 1-2 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τον… ξενοδόχο. Ο Παμβοχαϊκός του Γιώργου Χριστόπουλου παίζοντας με πάθος μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και φρόντισε με καλό ποσοστό σε υποδοχή και επίθεση να έχει το προβάδισμα προηγούμενος μάλιστα με 16-10. Οι «κυανοκίτρινοι»  με τον Ροντρίγκο και τον Γκρόενβέλντ έφθασαν εύκολα στο 25-19 πηγαίνοντας την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 2-5 και 8-10, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 9-12 και 11-13. Οι γηπεδούχοι όμως φρόντισαν να επιστρέψουν κάνοντας το 14-13…

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι το 17-16, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά μέχρι και το 22-23, ωστόσο ο Ροντρίγκο έκανε το 23-23. Με διπλό μπλοκ των Παπαδόπουλου Εφραιμίδη έγινε το 24-23 και τον αγώνα τελείωσε με «κόντρα» επίθεση ο Ροντρίγκο για το 25-23 χαρίζοντας τη νίκη με  3-2 σετ. Μια τεράστια νίκη που αποτελεί και την πρώτη έκπληξη της διοργάνωσης με τους παίκτες του Γιώργου Χριστόπουλου να γνωρίζουν την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της Βόχας.

Ο Παμβοχαϊκός πέρασε στη Β΄φάση της διοργάνωσης και θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Ηρακλής – Λαμία που έχει αναβληθεί για να παίξει την πρόκριση στο φάιναλ-4 της Σύρου.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 3 (3/3 επ), Γκόνβελντ 16 (14/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 38% άριστες), Παπαδόπουλος 11 (8/16 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 38 (34/67 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/13επ, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ, 72% υπ -55% αριστες) / Βαρδής (λ, 54% υπ-36% άριστες), Γεωργίου 1 (άσσος), Παναγιωταρας, Κάιο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ούγκο 24 (20/43 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ -43% άριστες), Φερείρα 13 (8/27 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 16 (15/26 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ -39% άριστες), Κανέλλος 14 (10/15 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 12 (9/14 επ, 1 άσσος 2 μπλοκ)/Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ – 40% άριστες), Μπούρας (λ, 26% υπ, 26% άριστες), Ρούσσης, Μπέλος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιώργος Χριστόπουλος (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Εμένα με ικανοποίησε κατ΄αρχήν που είδα το γήπεδο γεμάτο από μικρά παιδάκια τα οποία μαζί με τους γονείς τους ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα μας και κρέμονταν σαν τα τσαμπιά. Έγινε πολύ ωραίο ματς απέναντι σε δύο δυνατές ομάδες. Εμείς πήραμε τη νίκη με πολλές αλλαγές και αλλαγή σχεδίων. Οι παίκτες μου έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να καλύψουν το κενό του Κάιο και του Καναδού κεντρικού. Μπράβο σε όλους. Μεγάλο ρόλο έπαιξε η καλή εμφάνιση μας στο μπλοκ – άμυνα αλλά και τα λίγα λάθη στην τακτική. Καλή δουλειά έκανε και ο πασαδόρος μας που διόρθωσε τα λάθη στην υποδοχή. Δεν είναι τυχαίες οι δύο νίκες επί του Παναθηναϊκού αλλά κρατάμε χαμηλά τη μπάλα και έχουμε το νου μας στο πρωτάθλημα».

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Ξεκινήσαμε καλά αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που θέλαμε. Από το 2ο σετ και μετά αρχίσαμε να χάνουμε την συγκέντρωση μας και χάσαμε το ρυθμό μας. Μας αποσυντόνισαν οι άμυνες του Παμβοχαϊκού. Κάναμε ανυπόμονο παιχνίδι και αυτό μας οδήγησε σε λάθη. Θέλαμε την πρόκριση αλλά δεν αλλάζει κάτι. Είναι ακόμα νωρίς. Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τα λάθη μας για να μπούμε δυνατοί στο πρωτάθλημα».