ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πρόκριση-θρίλερ για το Πειραματικό

Μία πολύ μεγάλη πρόκριση- θρίλερ, πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης το Πειραματικό καθώς επιβλήθηκε της ΜΕΝΤ με 2-3 σετ αν και έχανε 2-1 εκτός έδρας για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρόκειται για μια τεράστια επιτυχία για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα αγωνιστεί στην Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας αντιμετωπίζοντας ομάδα από την Α2  ενώ παράλληλα θα παίξει και στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ε.Πε.Σ.Θ με το νικητή του αγώνα ΧΑΝΘ-Ατρομήτου Τριαδίου.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Η επιτυχία αυτή ήρθε μόλις ένα μήνα μετά από την νικηφόρα πρεμιέρα του Πειραματικού στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο ίδιο γήπεδο.

Οι νικήτριες ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το πρώτο σετ με 19-25. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ με τη ΜΕΝΤ να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξης των 2-3 πόντων μέχρι και το 10-8. Με σερί 7-3 η ΜΕΝΤ προηγήθηκε με 17-11.

Το Πειραματικό ισοφάρισε στο 23-23 αλλά η ΜΕΝΤ αξιοποίησε τα λάθη των παικτριών του Μπελουμπέκοφ και επικράτησε με 25-23 και έφερε το ματς στα ίσα(1-1).

Στο τρίτο σετ πολύ καλύτερη η ΜΕΝΤ επικράτησε με 25-16. Στο τέταρτο σετ είχαμε μονομαχία θρίλερ με το Πειραματικό να επικρατεί 19-25 και να στέλνει το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί με καλύτερη ψυχολογία και φοβερό παθός επικράτησαν με 9-15 και 2-3 σετ με τις παίκτριες και το τεχνικό επιτελείο του πάγκου να γίνονται ένα κουβάρι από τα πανηγύρια.

ΜΕΝΤ-Πειραματικό 2-3(19-25,25-23,25-16,19-25,9-15)
Πειραματικό(Μπελουμπέκωβ):Διαμαντή(C),Καμφορίδου,

Γκινάλη,Αλτίνη,Νικολού,Μαύρου,Κίτσου,Μασούρα,

Κοντού,Γιαννώτα,Αντωνίου,Τζοβένου,Φουτσιτσάκη(λ),Βουτσά(λ)

Επόμενος αγώνας για το γυναικείο του Πειραματικού που έχει 5/5 στο πρωτάθλημα, την Κυριακή 8/11/2015, εντός έδρας στο Κλειστό γήπεδο του Βότση με αντίπαλο την ομάδα του Γαλαξία για την 6η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών και για τις κορασίδες το Σάββατο 7/11/2015 στο ΔΑΚ Πυλαίας με αντίπαλο την ομάδα του Προμηθέα Πυλαίας.