ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Πρώτη «ερυθρόλευκη» νίκη για τους παίδες

Στο δεύτερο αγώνα της 2ης αγωνιστικής ημέρας του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, χρειάστηκε τελικά το τάι μπρέικ για να υποτάξει με 3-2 τον «οικοδεσπότη» Εθνικό στο κλειστό «Μιχ. Παρασκευόπουλος».

Για τους «ερυθρόλευκους» ο Μπαρμπούνης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και ο Μαγκανάς πρόσθεσε άλλους 20, ενώ για τον Εθνικό οι 33 πόντοι του Μούχλια δεν ήταν αρκετοί για να πάρουν τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 2-0 σετ. Ωστόσο, ο Εθνικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 8-8 με τον Ολυμπιακό να προσπερνά κάνοντας ένα μικρό σερί για το 12-8. Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με 15-10 κατέκτησαν το σετ και πήραν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Τα σετ: 20-25, 16-25, 25-17, 25-16, 10-15

Εθνικός (Τσουλκανάκης): Μούχλιας 33 (30/63 επ., 3 μπλοκ), Αλεξάκης 14 (9/19 επ., 5 μπλοκ), Παπάζογλου 3 (2/4 επ., 1 άσος), Ποιμενίδης 11 (9/21 επ., 2 άσοι, 50% υπ., 30% άριστες), Κεσεσίδης 5 (5/8 επ.), Ανδραβίζος 6 (3/24 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 51% άριστες) / Μύρος (λ, 64% υπ. – 48% άριστες), Βαφιάδης, Τέλιος, Χατζίδης, Ραπτόπουλος 1 (1/3 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Δημητριάδης.

Ολυμπιακός (Καμπερίδης): Ζωγραφάκης 2 (2 μπλοκ), Μαγκανάς 20 (17/42 επ., 3 άσοι, 69% υπ. – 46% άριστες), Δημούδης 1 (1/6 επ.), Μπαρμπούνης 22 (21/47 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 30% άριστες), Στράτος 12 (8/21 επ., 4 μπλοκ), Μπεζάνι 7 (5/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Συνοδινός (λ, 72% υπ. – 44% άριστες).