Απόδραση αλά… ελληνικά στη Γαλλία

Λίγες εβδομάδες πριν τη διεκδίκηση του Κυπέλλου Γαλλίας, οι ομάδες των Γιώργου Πετρέα και Αχιλλέα Παπαδημητρίου πανηγύρισαν σπουδαίες εκτός έδρας νίκες στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της γαλλικής Λίγκας, όπου την ήττα γνώρισε η Ναρμπόν του Προύσαλη.

Την αρχή έκανε στην Πόλη του Φωτός η Ναντ του β’ τεχνικού, Αχιλλέα Παπαδημητρίου που έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής. Παρά το προβάδισμα της 4ης στη βαθμολογία (33β) Παρί με 2-1 σετ, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή πανηγυρίζοντας την πολύτιμη νίκη με 3-2 (25-22, 23-25, 21-25, 25-22, 22-20). Για τους φιναλίστ του Κυπέλλου, που βρίσκονται στην 10η θέση της κατάταξης με 19β, τοπ σκόρερ με 32 πόντους ήταν ο Οβερμπέεκε, 20π είχε ο Ντίφενμπαχ, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Αμερικανός πρώην άσος του Φοίνικα Σύρου Κάλντγουελ.

Στο Σετ, η 5η της βαθμολογίας (27β) Αζαξιό αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 από την τοπική 9η ομάδα (21β) ομάδα του τοπ σκόρερ με 33 πόντους Μορό, κατάφερε τελικά χάρις στην επιθετική της πολυφωνία να φύγει από το γαλλικό ψαροχώρι με τη νίκη 3-2 (25-20, 21-25, 18-25, 25-17, 15-12). Για τους Κορσικανούς 5 πόντους είχε ο Πετρέας, που σιγά σιγά ξαναβρίσκει τα πατήματά του μετά τον τραυματισμό του, άλλους 8 πρόσθεσε ο Μιγιαϊλοβιτς, ενώ με 17 πόντους ο Σκοπιανός Σιμόφσκι ήταν τοπ σκόρερ της ομάδας του, που πανηγύρισε με “Dab” ( φωτό) αυτή την επιτυχία.

Τέλος το καλό θα μπορούσε να… τριτώσει εκτός έδρας για τους Έλληνες, όμως η ουραγός (5β) Ναρμπόν του πασαδόρου Κώστα Προύσαλη δεν κατάφερε να κάνει το…μπαμ της αγωνιστικής!  Παρά την σθεναρή της αντίσταση κόντρα στην γηπεδούχο Σαμόντ, η 2η στην κατάταξη (42β) ομάδα του Ιταλού τεχνικού, επικράτησε στα σημεία με 3-0 (25-23, 28-26, 25-23) σετ. Για την ομάδα του Προύσαλη οι γνώριμοι κεντρικοί από την περσινή τους θητεία τους στη Volleyleague Μπίσετ και Μίλιτς σημείωσαν από 8 πόντους έκαστος.