A2

«Ροπαλιές» κορυφής στην Κηφισιά

Στο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής Α2 Γυναικών στο Ζηρίνειο, ο Ηρακλής Κηφισιάς, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε χάρις στο εξαιρετικό του μπλοκ με 3-1 σετ των φιλοξενούμενων και επέστρεψε στο κεφαλόσκαλο του 1ου ομίλου.

Στο α’ σετ ο Αστέρας με πρωταγωνίστρια τη Νούσια κατάφερε έστω και δύσκολα μετά από μάχη πόντο πόντο με τις οικοδέσποινες να πάρει κεφάλι στο ματς, κάνοντας με 25-22 το 1-0 σετ.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Σπύρου Χουντουμάδη, αντέδρασε, κατάφερε να “χτίσει” μία διαφορά πόντων στο 9-4 και με πολύ καλή τακτική σε μπλοκ άμυνα, παρά την πίεση των αντιπάλων του να ισοφαρίσει με 25-22 σε 1-1 σετ.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζουν πως υπάρχει παράβαση ως προς την αντικανονική συμμετοχή της δεύτερης πασαδόρου του Ηρακλή Κηφισιάς, Ευανθίας Λάβδα, καθώς μπήκε δύο φορές στο σετ αλλαγή, αντικαθιστώντας δυο διαφορετικές αθλήτριες.

Συγκεκριμένα στο 9-6 ο κ. Χουντουμάδης πραγματοποίησε αλλαγή πασαδορων βάζοντας τη Λάβδα στη θέση της βασικής, Αθηνάς Χρυσομάλλη, στη συνέχεια έκλεισε την αλλαγή και στο 24-21 του ίδιου σετ πέρασε ξανά τη Λάβδα στο παιχνίδι αντί της Γεωργιάδου.

Το 3ο σετ, το οποίο το κέρδισε με 25-16 ο Ηρακλής Κηφισιάς κάνοντας το 2-1 δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς οι φιλοξενούμενες που από την αρχή κυνηγούσαν στο σκορ την ομάδα της Κηφισιάς, έμοιαζαν να είναι σε άλλο γήπεδο, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, τη στιγμή που οι αθλήτριες του Χουντουμάδη, έκαναν… πάρτι στο φιλέ με όπλο τους το μπλοκ.

Στο 4ο σετ ο Αστέρας, με την πλάτη πλέον στον τοίχο, προσπάθησε να πάρει το πολυπόθητο δεύτερο νικηφόρο σετ που θα του χάριζε τον πρώτο λόγο στην περίπτωση ισοβαθμίας και στο μεγαλύτερο μέρος έδειχνε να κρατά την τύχη στα χέρια του.

Μετά λοιπόν το αμφίρροπο ξεκίνημα η ομάδα του Αγίου Δημητρίου βρέθηκε να έχει μία διαφορά με 18-15 και 23-21, όμως ο Ηρακλής Κηφισιάς, αφού ισοφάρισε σε 24-24 κατάφερε με δύο συνεχόμενους πόντους να πανηγυρίσει τη νίκη που τον έστειλε στην κορυφή, παίρνοντας και ρεβάνς για την ήττα με 3-2 στον ‘α γύρο.

Τα αποτελέσματα των ομίλων της 17ης αγωνιστικής

1ος όμιλος
ΓΣΚ Ηρακλής – Αστέρας Αγ. Δημητρίου 3-1 (23-25, 25-22, 25-16, 26-24)

ΓΑΣ Μεσσαράς – ΑΟ Ηλυσιακός 0-3 (16-25, 22-25, 11-25)
2ος όμιλος
ΑΟ Ακρίτας – ΦΓΣ Πρέβεζας 3-0 (25-16, 26-24, 25-19)

ΓΣ Πετρούπολης – ΕΑ Λαρίσης 0-3 (20-25, 19-25, 21-25)
3ος όμιλος
ΜΑΣ Νέα Γενέα – ΕΟ Σταυρούπολης 1-3 (25-15, 21-25, 24-26, 22-25)

ΑΣ Ελπίς – ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-0 (25-15, 25-14, 25-20)

ΑΣΚ Λαγκαδάς – ΣΦΒ Ερμής 3-1 (26-24, 20-25, 25-21, 25-20)

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...