LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Σαλπάρει για πρόκριση το «Πειρατικό»

Προβάδισμα πρόκρισης για το final-4 του Λιγκ Καπ, έκανε ο Φοίνικας ο οποίος κέρδισε άνετα τον νεοφώτιστο Κύζικο με 3-0 σετ και πλέον όλα θα κριθούν στον Κυριακάτικο αγώνα (16:30) κόντρα στον Ηρακλή όπου θα κριθεί ποια ομάδα θα τσεκάρει το εισιτήριο της για την Κύπρο.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο σετ όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλη αντίσταση από την ομάδα της Νέας Περάμου, επικράτησαν με το εντυπωσιακό 29-27, ωστόσο στα επόμενα δύο ο Φοίνικας ήταν πολύ ανώτερος και ολοκλήρωσε εύκολα τη νίκη που τόσο ήθελε. Μεγαλος πρωταγωνιστής ο Μρντακ με 28 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο  Φοίνικας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν συνεχώς ένα προβάδισμα 1-2 πόντων.

Με κόντρα επίθεση του Σούρδι και άουτ επίθεση του Σαρικεΐσογλου, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (16-15) και στη συνέχεια ξέφυγαν με τρεις (22-19) και φάνηκε να καθαρίζουν το σετ.Τα σερβίς του Θεοδωρόπουλου που ήρθε από τον πάγκο, αποδιοργάνωσαν προσωρινα την υποδοχή των Συριανών και  έβαλαν μπροστά στο σκορ την Κύζικο με 22-23

Ο άσος του Μρντακ έδωσε κρίσιμο προβάδισμα στον Φοίνικα (24-23), αλλά το μπλοκ του Δρογκάρη στον Ρεϊνάλντο ανέτρεψε και πάλι την κατάσταση (24-25). Τελικά μετά από σειρά λαθών και από τις δύο ομάδες, ο Φοίνικας ήταν αυτός που πήρε το σετ-θρίλερ  με τον Μρντακ να διαμορφώνει το εντυπωσιακό 29-27

Κακό ήταν το ξεκίνημα των παικτών του Νίκολιτς στο δεύτερο σετ, αλλα με τους Μρντακ και Σούρδι να δίνουν λύσεις στον Φοίνικα. Αρχικά ο  Σέρβος διαγώνιο να τελειώνει όλες τις επιθέσεις, έδωσε προβάδισμα 16-12, την οποία ανέβασε σε 20-15 οι νησιώτες από τα πιεστικά σερβίς και το μπλοκ.

Οι παίκτες του Λαϊου εδειξαν αδυναμία να πλησιάσουν στο σκορ από αδυναμια στην υποδοχή και ασχημα τελειώματα στην επιθεση με αποτέλεσμα, οι παίκτες του Νίκολιτς να ξεφύγουν με  23-16και  στην κατάκτηση του σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας ήταν αυτός που πήρε και πάλι το προβάδισμα από την αρχή του σετ (8-6), την οποία ανέβασε λίγο προς τα μέσα σε 14-10.

Η Κύζικος δεν έδειξε ικανή να αλλάξει την κατάσταση, με τους παίκτες του Νίκολιτς να βρίσκουν ρυθμό, να διατηρούν διαφορά ασφαλείας, αν και κάποια λάθη έριξαν προσωρινά την διαφορά στους δύο (18-16).

Τελικά το «πειρατικό» ανέβασε την απόδοση του και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να γίνουν περισσότερο απειλητικοί φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 25-21 και 3-0

Τα σετ: 29-27, 25-18, 25-21

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ  (Νίκολιτς): Όβερμαν 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Μρντακ 28 (26/40 επ, 2 άσσοι),  Πάρις 2 (άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (6/11 επ),  Ουτέιρο 12 (10/19 επ, 2 άσσοι 71%υπ – 50% άριστες), Σούρδι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ-  54% άριστες) / Ζήσης (λ, 73% υπ -47% άριστες), Χήρας

ΚΥΖΙΚΟΣ NEAΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος):  Κατσανεβάκης 6 (5/8 επ, 1 άσσος), Γκουλάκ 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 37% υπ – 26% άριστες), Δρογκάρης 2 (άσσοι), Μαξον Περέιρα 8 (7/17 επ, 1 μπλοκ), Λυκουρέσης 3 (0/3 επ, 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (5/12 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ, 17% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 44% υπ – 11 % άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Μπεκιάρης, Κρέτσης, Τόμιλιν  4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Θεοδωρόπουλος.

Λάϊος: “Κάναμε παιδικά λάθη”

O προπονητής της Κύζικου Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Ημασταν λίγο πιο συμμαζεμένοι. Προηγηθήκαμε και 15-13 αλλά κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς και βρεθήκαμε πίσω με -2. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το 1ο σετ αλλά κάναμε παιδικά λάθη».

Εχοντας παίξει με τον Φοίνικα και τον Ηρακλή του ζητήθηκε να κάνει μία μικρή σύγκριση και είπε: «Είναι δύο πολύ καλές ομάδες που στηρίζονται σε δυνατούς διαγωνίου. Ο διαγώνιος του Ηρακλή έχει φοβερή δύναμη και μεγάλο εκτόπισμα, αλλά του Φοίνικα εκτός από τη δύναμη δεν κάνει λάθη. Ο Ηρακλής μου φάνηκε πως έχει πιο σταθερή υποδοχή και σε κάποια σημεία είχε λίγο καλύτερες αντιδράσεις».

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Σύρος – Γυμναστήριο Δ.Βικέλας)
Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
20.30: ΑΣΠ Κύζικος Νέας Περάμου – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015  0-3 (19-25, 17-25, 23-25)