ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Σαρωτικό το Αιγάλεω,νίκες για Ελπίδα-ΕΑΛ

Aigaleo1 kydon neanides-34567

Εντυπωσιακό το Αιγάλεω έκανε το 2χ2 στον β’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων, επικρατώντας με 3-0 της Αναγέννησης Σάμου ενώ ο Απόλλων Πατρών επικράτησε στο άλλο παιχνίδι με το ίδιο σκορ του Κύδωνα Χανίων.

Αντίσταση βρήκε το «Σίτι» μόνο στο πρώτο σετ από την Αναγέννηση Σάμου, ωστόσο είχε την ατυχία να τραυματιστεί η Κατερίνας Βλάχου στο 3ο σετ. Η διεθνής πασαδόρος πάτησε σε πόδι συμπαίκτριας της, ωστόσο οι πρώτες εκτιμήσεις δείχνουν ότι δεν είναι κάτι το σοβαρό.  Την Παρασκευή πάντως το “Σιτι” έχει ρεπό και η νεαρή αρχηγός θα έχει την ευκαιρία να ξεκουραστεί και να κάνει θεραπεία.

Όσον αφορά τον αγώνα η Αναγέννηση πάλεψε το πρώτο σετ και έφτασε να ισοφαρίσει σε 19-19 όμως με Μανώλικα, Παλιοθόδωρου, Χαραλαμποπούλου πήρε το σετ με 22-25 έκανε το 1-0. Στη συνέχεια «οι μεγάλες μικρες» της Αντωνιάδου σάρωσαν τον αντίπαλο τους με 10-25 και με μονοψήφιο σετ 6-25.

Τα σετ: 22-25, 10-25, 06-25

Αναγέννηση Σάμου (Φαρατσής) Παπαδοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Κίννα, Βογιατζή, Φράγκου, Τζιβανάκη, Αντωνούσου -λ / Γκουντίντα.

ΑΟ Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου, Μανωλίκα, Χαραλαμποπούλου, Κομβόκη, Παλιοθόδωρου, Μπλέκα, Αναστασιάδη -λ / Οικονομοπούλου -λ, Γαρδούνη, Μονάντερα, Μικέλη, Παύλου, Εξακουστίδου.

Η βαθμολογία
1.Αιγάλεω (6-1) 4
2.Απόλλων Πατρών (4-3) 3
3.Μαρκόπουλο (3-0) 2
4.Κύδων Χανίων (0-6) 2
5.Αναγέννηση Σάμου (0-3) 1

 Απολλων Πάτρας-Κύδων Χανίων 3-0

Η ομάδα της Πάτρας πήρε το πρώτο σετ μετά από μάχη και στο δεύτερο βρέθηκε να προηγείται με 12-4, 15-7 για να ακολουθήσει ένα σερί από την ομάδα των Χανίων που προσπέρασε με 17-18! Το ντέρμπι όμως κράτησε μέχρι το 21-21 με τον Απόλλωνα να ξεφεύγει 24-21 και να παίρνει το σετ, ενώ στο τρίτο επικράτησε πιο εύκολα.

Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-15

Απόλλων Πατρών (Καράβολας) Παπαγιάννη, Κόλλια, Αρβανιτοπούλου, Σωτηρίου, Καρνάτσου, Κανελλοπούλου, Καράβολα -λ / Κανίστρα-λ, Γιαννοπούλου, Πατρώνη, Σπυροπούλου, Μακρή.

Κύδων Χανίων (Ζιώγας) Σκευάκη, Μαθιουδάκη, Χαριτάκη, Ρηγάκου, Ποντικάκη, Βιριράκη, Κορομηλά Μ. -λ / Πιπεράκη, Καριωτάκη, Κατριτζιδάκη, Καπουράνη, Κορομηλά Α.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής:
17:30, ΑΟ Κύδων Χανίων – Αναγέννηση Σάμου
19:30, ΑΟ Μαρκοπούλου – Απόλλων Πατρών

Elida_Arxelaos -23456

Nίκες για ΕΑΛ και Ελπίδα

Η ΕΑ Λάρισας και η Ελπίδα Αμπελοκήπων ξεκίνησαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους (και μάλιστα με το ίδιο σκορ 3-1) στον Α όμιλο της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, που διεξάγεται στη Λάρισα.
ΕΑΛ-Ερμής 3-1

Η γηπεδούχος ΕΑΛ, έχοντας τη στήριξη αρκετών φίλων της, ήταν καταιγιστική στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον Ερμή και με όπλο το σέρβις κατάφερε να φτάσει εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο σετ η εικόνα άλλαξε, καθώς ο Ερμής προηγήθηκε με 13-8 και 23-20, η ΕΑΛ ισοφάρισε και είχε ματς μπολ στο 24-23, αλλά οι Δραμινές κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1. Στη συνέχεια η θεσσαλική ομάδα ξαναβρήκε την αυπεποίθησή της και πήρε εύκολα και το τέταρτο σετ.
Τα σετ: 25-12, 25-12, 24-26, 25-11

ΕΑΛ (Πνάκας): Τάση, Eξάρχου, Κοντονάσιου, Σταυροθεοδώρου, Δούρου, Παπακώστα, Μανδραβέλη (λ) – Αλβίζου, Παπαθανασίου, Γεροκώστα, Ζιάγγα, Κωνσταντούλα.

ΕΡΜΗΣ (Κυριαζίδης): Λαμπράκη, Μιχαηλίδου, Παλλικάρη, Γαϊτανίδου, Παπαϊωάννου, Νταλιάνη, Στόικου (λ) – Ιωαννίδου (λ), Κάππα, Λασκαρίδου, Βροχίδου, Πασπαλά, Παπαποστόλου.
Ελπίδα-Αρχέλαος 3-1

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων νίκησε με 3-1 τον μαχητικό Αρχέλαο, που λίγο έλειψε να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ο Αρχέλαος ισοφάρισε χάρη στο καλό του σέρβις. Η Ελπίδα έκανε το 2-1 και φάνηκε να «καθαρίζει» το παιχνίδι όταν προηγήθηκε στο τέταρτο σετ με 20-12, αλλά η ομάδα της Κατερίνης ισοφάρισε 23-23 και λύγισε στο τέλος.

Tα σετ: 25-14, 18-25, 25-17, 25-23

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Δροσοπούλου, Καλαντάτζε, Κομνίνο, Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Δάκου (λ) – Σαλαγκούδη, Πανταζή, Παπάζογλου, Χυτίρογλου, Τσιφλικιώτη.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Μάτιου, Γεωργαντά, Πεπονή, Τσιουτσιούλη, Ντίτσα, Χανδόλια, Συβρίδου (λ) – Α. Δερβένη (λ), Φ. Δερβένη, Τζιλίνη.

Η βαθμολογία
1.ΕΑ Λάρισας (3-0) 2
2.Ελπίδα (3-1) 2
3.Αρχέλαος Κατερίνης (1-3) 1
4.Ερμής Δράμας (0-3) 0
5.Ηρακλής Ιωαννίνων (0-0) 0
Το αυριανό πρόγραμμα
18:00, Αρχέλαος Κατερίνης – Ερμής Δράμας
20:00, Ηρακλής Ιωαννίνων – Ελπίδα Αμπελοκήπων

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ