ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

«Σηκώνει μανίκια» ενόψει Euro η Εθνική ανδρών

ethniki+men

Tην Πέμπτη 25 Ιουλίου και ώρα 18.00 θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συγκέντρωση της Εθνικής ανδρών στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος, οι συνεργάτες του και οι αθλητές που επιλέχθηκαν για την προετοιμασία θα ξεκινήσουν άμεσα τις διπλές προπονήσεις για να είναι έτοιμοι για την πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στις 12 Σεπτεμβρίου.

Στο διάστημα της προετοιμασίας της, η Εθνική ανδρών έχει προγραμματίσει συνολικά οκτώ φιλικά παιχνίδια. Στις 21 Αυγούστου θα φιλοξενήσει για 3 μέρες την Σλοβενία, 26 και 27 του ίδιου μήνα θα δώσει φιλικά ματς στο Μαυροβούνιο με την αντίστοιχη Εθνική ομάδα και ο κύκλος των αγώνων προετοιμασίας θα κλείσει το τριήμερο 5-7 Σεπτεμβρίου όταν και θα υποδεχθεί στο Ρέντη την Εθνική Σλοβακίας.

Η «γαλανόλευκη» προκρίθηκε μετά το 2009 στη τελική φάση του Ευρωβόλεϊ και φέτος η διοργάνωση θα φιλοξενηθεί για πρώτη φορά σε τέσσερις χώρες (Γαλλία, Βέλγιο, Σλοβενία, Ολλανδία). Η Εθνική ανδρών κληρώθηκε στον Α’ όμιλο στο Μονπελιέ και θα έχει ως αντιπάλους την οικοδέσποινα Γαλλία, την Ιταλία, την Βουλγαρία, την Πορτογαλία και την Ρουμανία.

Η λίστα με τους 22 διεθνείς που κάλεσε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος είναι η εξής:
Πασαδόροι: Ντίμα Φιλίποφ, Κώστας Στιβαχτής, Σταύρος Κασαμπαλής.
Κεντρικοί: Παναγιώτης Πελεκούδας, Γιάννης Τακουρίδης, Γιώργος Πετρέας, Θοδωρής Βουλκίδης, Γιώργος Παπαλεξίου.
Ακραίοι: Αλέξανδρος Ράπτης, Ραφαήλ Κουμεντάκης, Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, Θανάσης Πρωτοψάλτης, Ανέστης Δαλακούρας, Ανδρέας Φράγκος.
Διαγώνιοι: Δημήτρης Τζούριτς, Νίκος Ζουπάνι, Γιώργος Τζιουμάκας, Ηρακλής Παπαδόπουλος, Δημήτρης Μούχλιας.
Λίμπερο: Δημήτρης Ζήσης, Άκης Δαρίδης, Μενέλαος Κοκκινάκης.

Η Εθνική ομάδα προκρίθηκε μετά από 10 χρόνια σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και θα πάρει μέρος στον Α΄ όμιλο του Μονπελιέ με αντιπάλους την Βουλγαρία, την Ιταλία, την Γαλλία, την Ρουμανία και την Πορτογαλία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Α’ όμιλος (Γαλλία – Μονπελιέ)
Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου
15.15: Βουλγαρία – Ελλάδα
18.15: Πορτογαλία – Ιταλία
21.45: Γαλλία – Ρουμανία

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
18.15: Βουλγαρία – Ρουμανία
21.45: Ιταλία – Ελλάδα

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.15: Ελλάδα – Γαλλία
21.45: Βουλγαρία – Πορτογαλία

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
15.00: Ρουμανία – Ιταλία
18.30: Πορτογαλία – Γαλλία

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.15: Ρουμανία – Ελλάδα
21.45: Γαλλία – Βουλγαρία

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
15.00: Ελλάδα – Πορτογαλία
20.30: Ιταλία – Βουλγαρία

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
15.00: Πορτογαλία – Ρουμανία
21.45: Γαλλία – Ιταλία

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ