ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Silver European League (πρώτος τελικός): Τσάμπα ήττα για την Εθνική ανδρών

Τσάμπα ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ, αλλά στο φινάλε ηττήθηκε στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-2 σετ από την Ρουμανία, στο πλαίσιο του πρώτου τελικού του Silver European League.  Πλέον, η Εθνική καλείται  να αντιδράσει στον επαναληπτικό στην Ρουμανία (30/06, 17.00), όπου θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να πανηγυρίσει τον τίτλο στην διοργάνωση και την άνοδο στο Golden European League.

Σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ, το τρόπαιο θα κριθεί στο χρυσό σετ. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, η Ρουμανία θα κατακτήσει την πρώτη θέση μαζί με τα 50.000 ευρώ του επάθλου!

Η ελληνική ομάδα πήρε εύκολα το πρώτο και το τρίτο σετ, ενώ έχασε στη λεπτομέρεια το δεύτερο στο οποίο είχε έξι ευκαιρίες να το κατακτήσει και τις απώλεσε. Οι Ρουμάνοι το εκμεταλλεύτηκαν ισοφάρισαν σε 1-1 σετ ενώ σταδιακά ανέβαζαν ρυθμό. Η Εθνιή στο τέταρτο σετ, αν και ήταν πίσω με 12-19, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 και 23-23 αλλά και πάλι οι Ρουμάνοι παρότι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους για μεγάλο διάστημα, κατάφεραν με μπλοκ πάνω στον Δαλακούρα να στείλουν στο τάι μπρέικ τον πρώτο τελικό.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαρχής το προβάδισμα, το πρόβλημα στην υποδοχή των διεθνών έκανε και πάλι την εμφάνισή του όπως στο δεύτερο και τέταρτο σετ, με τους Ρουμάνους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 10-15.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 28-30
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20
4ο σετ: 7-8, 10-16, 20-21, 23-25
5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-12, 10-15
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Ρουμανίας προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15)

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 27 (24/44 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ.), Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/9 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 35% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 19 (16/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 24% άριστες) / Ζήσης (λ, 52% υπ. – 19% άριστες), Δαρίδης (λ, 44% υπ. – 13% άριστες), Κουμεντάκης, Ράπτης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 0% άριστες), Βουλκίδης, Δαλακούρας (33% υπ. – 33% άριστες).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Μιχαλτσέα 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ακιομπανιτέι 10 (7/23 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ. – 29% άριστες), Μπάρθα 12 (4/6 επ., 8 άσσοι), Λίτσα 3 (3/11 επ.), Μπάλα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ολτεάνου 2 (2/4 επ.) / Καντόρ (λ, 61% υπ. – 30% άριστες), Κρίστουντορ (λ, 25% υπ. – 25% άριστες), Ματέι 17 (12/20 επ., 5 μπλοκ), Γκεοργκίτα 12 (10/12 επ., 2 μπλοκ), Μπαλεάν 16 (14/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 11% άριστες)