Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σημαντικές νίκες για Κόρινθο, Λαμία, Μεσσαρά

Korinthos B;iskou oles mazi 022222

Ακάθεκτη η Κόρινθος επικράτησε 3-1 μέσα στα Τρίκαλα του μαχητικού Ασκληπιού και διατήρησε το προβάδισμα κορυφής στον Β1 όμιλο που απέκτησε από την προηγούμενη αγωνιστική.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Λαμίας ο οποίος νίκησε με 3-0 την ΕΑΛ και παρέμεινε στους δύο πόντους διαφορά από την Πελοποννησιακή ομάδα.

Νίκη επιβίωσης πήρε ο Φιλαθλητικός Λάρισας με 3-0 απέναντι στον Καμπανιακό, τα Γιάννενα  πέρασαν από το Αγρίνιο κι έτσι έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην 3η θέση.
 grispou plase-567890

Νίκη-θρίλερ για τον ΓΑΣ Μεσσαρά στον Α1 όμιλο , ο οποίος νίκησε με 3-2 τον Μεσσηνιακό και έμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου. Δεύτερη σερί νίκη για τις Αμαζόνες που επικράτησαν 3-0 εκτός του Χαλανδρίου και είναι ισόβαθμες με την Κρητική ομάδα στους 18 πόντους.  Επιστροφή στις νίκες για τα Βριλήσσια που νίκησαν τον ΟΠΕΡ. Την Κυριακή ολοκληρώνεται ο ομιλος με τη μονομαχία κορυφής ανάμεσα σε Ηρακλή Κηφισιάς και τη δεύτερη Πετρούπολη.

Porfyras me astera-567890

Στον Α2 όμιλο, ο Πορφύρας σημείωσε τη 12η σερί νίκη του και 16 συνολικά μαζί με τα ματς του κυπέλλου, με 3-1 κόντρα στον Αστέρα Αγ. Δημητρίου που είχε νέο προπονητή στον πάγκο του, τον Βασίλη Αρναούτη.

Τρίτο παιχνίδι  στη σειρά που κρίνεται στο τάι μπρέικ, κέρδισε ο ΖΑΟΝ που επικράτησε δυσκολα της Αγ. Παρασκευής με 3-2 με αντροπή απο 1-2 που ηταν πίσω η ομάδα της Κηφισιάς!

Με νίκες προχώρησαν ο Πανιώνιος  που επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης στη Σάμο και η Παλλήνη που επικράτησε 3-1 του Αιγάλεω που προερχόταν από τρεις σερί νίκες. Την Κυριακή η αυλαία πέφτει με το ματς του Ηλυσιακού με την Τελχινίδα στη Ρόδο.

Στον Β2 όμιλο, το Ανατόλια και ο Ηρακλής πήραν νίκες -οξυγόνο που τους δίνουν ελπίδα παραμονής, ενώ ο Ναύαρχος Βότσης συνεχίζει στην κορυφή μετά τη νίκη του κοντρα στη ΧΑΝΘ.

 

Α2 Γυναικών – Α’ όμιλος – 1ος υποόμιλος
9η αγωνιστική
Σάββατο 28 Ιανουαρίου

ΦΟ Βριλησσίων – ΟΠ Ρεθύμνου,3-0 (25-15,25-21,25-19)

ΓΑΣ Μεσσαράς – ΓΣ Μεσσηνιακός, 3-2 (25-22,18-25,17-25,25-21,16-14)

ΓΣ Χαλανδρίου – ΑΟΝ Αμαζόνες,0-3

Κυριακή 29 Ιανουαρίου

Ζηρίνειο 16.00: ΓΣΚ Ηρακλής – ΓΣ Πετρούπολης, Διαιτητές: Τσίτσικας, Οικονομοπούλου

ΕΑΠ 18.00: ΕΑ Πατρών – ΑΣΠ Ίωνες, Διαιτητές: Γκόλφης, Λεβέντης

Α2 Γυναικών – Α’ όμιλος – 2ος υποόμιλος
13η αγωνιστική
Σάββατο 28 Ιανουαρίου

ΖΑΟΝ – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 3-2 (18-25, 25-19, 16-25, 25-21, 15-9)

ΑΣΣ Αναγέννηση – ΓΣ Πανιώνιος,0-3 (11-25,9-25,12-25)

ΑΟΦ Πορφύρας – Αστέρας Αγίου Δημητρίου, 3-1 (27-25, 25-13, 25-27, 25-17)

ΑΟ Παλλήνη – ΑΟ Αιγάλεω 3-1 (21-25,25-15,25-16,25-14)

Κυριακή 29 Ιανουαρίου

Βενετόκλειο 13.00: ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΟ Ηλυσιακός, Διαιτητές: Ζώης, Σταρίδας

Α2 Γυναικών – Β’ όμιλος – 1ος υποόμιλος
9η αγωνιστική
Σάββατο 28 Ιανουαρίου

ΑΣ Ασκληπιός – ΑΣΠ Κόρινθος,1-3 (22-25,25-19,17-25,11-25)

ΑΟ Λαμίας 2013 – ΕΑ Λάρισας, 3-0 (25-22,25-22,25-19)

Ιωνικός Αγρινίου – ΑΣ Γιάννενα,0-3 (14-25,15-25,20-25)

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – ΑΣ Καμπανιακός 3-0

Κυριακή 29 Ιανουαρίου

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 18.00: ΕΟ Σταυρούπολης – ΑΣΠ Απόλλων, Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Κύρκος

Α2 Γυναικών – Β’ όμιλος – 2ος υποόμιλος
9η αγωνιστική
Σάββατο 28 Ιανουαρίου

ΣΑΑΚ Ανατόλια – ΓΣΓ Νίκη 3-1 (25-15,25-20,12-25,25-21)

Ηρακλής Πετοσφαίριση – ΓΑΣ Αρχέλαος,3-2 (23-25,25-23,19-25,25-12,15-13)

ΧΑΝΘ – Ναύαρχος Βότσης,0-3

Κυριακή 29 Ιανουαρίου

Κονταξοπούλειο 18.00: ΔΑΣ Ωραιοκάστρου – Νέα Γενεά, Διαιτητές: Δρανίτσας, Πεχλίδης

Ν. Βύσσας 18.00: ΑΟ Νέας Βύσσας – ΑΣΚ Λαγκαδά, Διαιτητές: μαργαριτίδης, Σταματόπουλος

 

Βαθμολογία Α1 υποομίλου
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΓΣΚ Ηρακλής 24 8 8 0 24 0
2 ΓΣ Πετρούπολης 21 8 7 1 23 6
3 ΑΟΝ Αμαζόνες 18 9 6 3 19 12
4 ΓΑΣ Μεσσαράς 18 9 6 3 21 11
5 ΦΟ Βριλησσίων 16 9 6 3 19 13
6 Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 15 9 4 5 18 17
7 ΟΠ Ρεθύμνου 6 9 2 7 9 22
8 ΕΑ Πατρών 5 8 2 6 7 20
9 ΑΣΠ Ίωνες 3 8 1 7 4 22
10 ΓΣ Χαλανδρίου 3 9 1 8 4 25

Βαθμολογία Α2 υποόμιλος

No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΟΦ Πορφύρας 35 12 12 0 36 5
2 ΓΣ Πανιώνιος 28 12 9 3 31 12
3 ΑΟ Ηλυσιακός 27 11 9 2 29 10
4 Ζηρίνειος ΑΟΝ 22 12 9 3 28 20
5 ΑΣ Ηλιούπολης 21 11 7 4 23 17
6 ΑΟ Αιγάλεω 20 12 7 5 26 19
7 ΑΕ Αγίας Παρασκευής 14 12 4 8 21 27
8 ΑΟ Παλλήνη 13 12 4 8 16 28
9 ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 6 11 2 9 15 27
10 ΑΣΣ Αναγέννηση 3 12 1 11 6 34
11 ΡΣΦΠ Τελχινίς 0 11 0 11 1 33

Η ομάδα ‘ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου‘ έχει -3 βαθμούς

 

Βαθμολογία Β1 υποομίλου
 
No. Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ήττες Σετ υπέρ Σετ κατά
1 ΑΣΠ Κόρινθος 24 9 8 1 24 8
2 ΑΟ Λαμίας 2013 22 9 8 1 24 9
3 ΕΑ Λάρισας 14 9 4 5 18 16
4 ΑΣ Καμπανιακός 14 9 5 4 17 16
5 ΑΣ Γιάννενα 14 9 5 4 18 17
6 ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 13 9 4 5 18 17
7 ΑΣΠ Απόλλων 12 8 4 4 15 16
8 ΕΟ Σταυρούπολης 10 8 4 4 13 17
9 Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 7 9 2 7 15 23
10 ΠΑΣ Ιωνικός 80 Αγρινίου 2 9 0 9 4 27

 

 

 

 

 

 

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ