Σπουδαίες νίκες για ΟΦΗ, ΑΕΚ, Ροδίων Άθλησις,Παλλήνη

Πολύ δύσκολη νίκη στο τάι μπρέικ με 3-2 πήρε ο πρωτοπόρος του Α1 ομίλου στην Α2 ανδρών, ΟΦΗ κόντρα στο Μαρκόπουλο αν και προηγήθηκε με 2-0.

Το αποτέλεσμα εκμεταλλεύτηκε η Παλλήνη που νίκησε με 3-0 τον Πανερυθραϊκό στο ντέρμπι και μείωσε τη διαφορά από την στους 3 πόντους, ενώ έχει και  ένα παιχνίδι λιγότερο από τον ΟΦΗ. Δύσκολη νίκη στο τάι μπρέικ πήρε και η ΑΕΚ με 3-2 κόντρα στην Καλαμάτα 80.

Δραματική νίκη  για το Ροδίων Άθλησις στον Πειραιά για τον Α2 υποόμιλο όπου επικράτησε επίσης στο ται μπρέικ 2-3 της μαχητικής Δραπετσώνα αν και ειχε προβάδισμα με 0-2 σετ.

Ο Εθνικός συνεχίζει την αήττητη πορεία του, αφού νίκησε με 3-0 τον Απόλλωνα και ο Ιωνικός πήρε βαθιά ανάσα επικρατώντας των Αθλοπαιδιών Κω.

Στον Β1 όμιλο, σπουδαία νίκη πήρε η Ολυμπιάδα με 3-0 κόντρα στην Ελπίδας και ανέβηκε προσωρινά στην 2η θέση. Ανάσα πήρε ο Απόλλωνας Πατρών με τη νίκη τους κόντρα στον Πήγασο Κοζάνης, ενώ ο Άρης επικράτησε με 3-0 στην Καρδίτσα. Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε με 3-1 τον Μακεδονικό και πήρε πλεονέκτημα για τη τη δεύτερη θέση του Β2 ομίλου.

Τα αποτελέσματα:

Α Όμιλος – 1ος Υποόμιλος
7η αγωνιστική
ΑΟ Μαρκοπούλου – ΟΦΗ 2-3 (17-25, 20-25, 25-19, 25-21, 12-15)
ΑΟ Παλλήνη – ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-0 (25-23,25-20,25-22)
ΑΕΚ – ΑΟ Καλαμάτα 80 3-2 (25-22, 25-27, 14-25, 25-20, 15-11)

Κυριακή 22 Ιανουαρίου
Μίλωνα 16.30: ΑΟΝΣ Μίλων – ΣΦΠ Χανίων, Διαιτητές: Πρέντζας, Οικονόμου Μ.

Ρεπό ο ΟΠΕΡ

Α Όμιλος – 2ος Υποόμιλος
ΔΑΣ Δραπετσώνας – Ροδίων Άθλησις 2-3 (18-25,22-25,25-19,25-18,11-15)
ΑΣ Ιωνικός – ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω 3-0 (25-15,25-15,25-20)
Εθνικός ΟΦΠΦ – ΓΣ Απόλλων 3-0 (25-22,25-13,25-16)

Ν. Σμύρνης 16.00: ΓΣ Πανιώνιος – ΑΟ Μυτιλήνης, Διαιτητές: Μάλφας, Μεταξά

Β Όμιλος – 1ος Υποόμιλος

ΑΣ Πήγασος Κοζάνης – ΑΣΠ Απόλλων 0-3 (25-27, 11-25, 15-25)
ΑΕΠ Ολυμπιάς – ΑΣ Ελπίς 3-0 (25-23, 25-21, 25-17)
ΣΠΑ Καρδίτσας – ΑΣ Άρης 0-3 (25-27,21-25,22-25)

Ν. Σαμαράς 17.00: Άθλος Ορεστιάδας – ΕΑ Πατρών, Διαιτητές: Τζεπκινλής, Μαργαριτίδης