Στην Α2 ο ΑΟ Λαμίας!

Μπροστά σε περισσότερους από χίλιους φιλάθλους, η ομάδα της Λαμίας επικράτησε με 3-1 σετ στο Χαλκιοπούλειο της Νίκης Βόλου, στον  τελικό ανόδου των πλέι-οφ της Β’ Εθνικής και ανέβηκε στην Α2 γυναικών.

Να σημειωθεί ότι τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη.  κουβαλούσαν δύο νίκες από την κανονική περίοδο και ήθελαν μια ακόμη στα πλέι οφ και τα κατάφεραν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν με 6-6. Εκεί, ο ΑΟΛ κατάφερε να ξεφύγει με 12-7 και αργότερα έφτασε σε νταμπλ σκορ  με 16-8. Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε αρχικά  σε 17-10 και 19-12, όμως οι Λαμιώτισες διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έφτασαν στο 21-14 και το 23-15, για να τελιώσουν το σετ με 25-16.

Με ψυχολογία από το 1-0, ο ΑΟΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ, και πήρε κεφάλι με 8-5 και 9-6. Η Νίκη  ισοφάρισε σε 11-11 και  13-13, προηγήθηκαν με 14-16 στη συνέχεια, 20-22και με 21-25 έφεραν το ματς στα ίσια με 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο ΑΟΛ μπήκε πολύ δυνατά πήρε, προβάδισμα με 7-5 και 10-8. Η Νίκη ισοφάρισε σε 10-10, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν και πάλι με 13-11 και 15-12.  Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 16-16 και στη συνέχεια στο 22-22 και στη συνέχεια  είχαμε… θρίλερ. Η Νίκη προηγήθηκε με 23-24 και έχασε σημαντικά  σετ μπολ για να πάρει το σετ κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟΛ με 28-26 και 2-1 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Στο τέταρτο σετ, η Νίκη, ουσιαστικά κατάφερε να παλέψει μέχρι το 3-3. Από εκεί και πέρα, ο ΑΟΛ ξέφυγε  σταδιακά με 13-10, 17-10 και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (23-12), κάνοντας τελικά το 3-1 με 25-14. Ο νικητήριος πόντος, βρήκε τις παίκτριες και τους ανθρώπους του ΑΟΛ να γίνονται ένα… κουβάρι στο παρκέ και να πανηγυρίζουν σαν… παιδιά την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Τα σετ: 25-16, 21-25, 28-26, 25-14

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Χέλιου, Νικολίτσα, Πολύζου, Ζαχαρή, Διπλάρη, Παπαδοπούλου, Κόντρα, Κίσσα, Παληογιάννη, Κακάβα, Τσιλαλή, Μόσχου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Χρήστος Γαλαζούλας): Ντάιμου, Αφέντου, Βλαχάκη, Λώλου, Πόλη, Γκαγκαδέλλη, Αυγερινού, Γιαγκουνίδου, Τσανακτσή, Σταυρακοπούλου, Παππά, Δόλγυρα, Κολοβού, Βαϊτση.