Στο Περιστέρι ο τίτλος των Παγκορασίδων Α’ της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α.

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία  στο κλειστό γυμναστήριο “Δίδυμα Χωράφας” του Περιστερίου το πρωτάθλημα παγκορασίδων Α της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α., με την γηπεδούχο ομάδα  να στέφεται πρωταθλήτρια στο final4 που διοργάνωσε 26-27/5.

Στον τελικό αναμετρήθηκαν ΑΣ Περιστέρι και Ολυμπιακός ΣΦΠ, καθώς στους ημιτελικούς αγώνες της 26/5 νίκησαν με 3-0 σετ  την ΓΣ Ηλιούπολης και τον ΑΟΦ Πορφύρα αντίστοιχα.

Την 1η θέση  κατέκτησε το Περιστέρι καθώς νίκησε στον τελικό τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ (26-24,25-21,25-20)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΔΡΟΣΙΝΟΥ ΠΡΟΠ-ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΟΓΛΟΥ Β.ΠΡΟΠ) : ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΓΛΥΝΟΥ(ΑΡΧΗΓΟΣ), ΣΤΑΜΟΥΛΟΥ, ΑΤΕΣΟΓΛΟΥ, ΛΑΜΠΡΟΥ, ΓΚΡΙΦΙΣΙΑ/ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΥ , ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ, ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΟΛΙΟΥΛΗ(Λ), ΚΟΥΤΣΙΚΟΥ(Λ), ΧΡΑΝΙΩΤΗ, ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΙΚΡΙΛΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (KISS ΠΡΟΠ-ΤΣΑΓΚΑΛΙΔΟΥ Β.ΠΡΟΠ) : ΠΕΤΡΙΔΗ, ΚΑΛΑΚΙΔΗ, ΠΑΠΑΔΙΑ, ΜΕΡΑΚΛΗ, ΚΑΛΛΙΓΑ, ΔΕΛΗ(ΑΡΧΗΓΟΣ)/ΣΤΕΡΓΙΟΥ(Λ), ΓΕΡΟΝΤΑΤΗ, ΜΠΕΖΑΝΙ, ΖΟΥΜΙΔΗ, ΣΤΑΪΚΟΥ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : ΜΕΝΕΣΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ-ΤΟΥΡΙΚΗΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ-ΧΝΑΡΗ ΓΑΡΥΦΑΛΙΑ

Στον μικρό τελικό η ΓΣ Ηλιούπολης νίκησε τον ΑΟΦ Πορφύρα με 3-1 σετ (25-17, 21-25, 25-21, 33-31)) και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Κατόπιν ψηφοφορίας βραβεύτηκαν οι καλύτερες αθλήτριες της τελικής φάσης :

Καλύτερη πασαδόρος: ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Καλύτερη επιθετικός: ΓΛΥΝΟΥ ΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Καλύτερη υποδοχέας: ΚΟΝΤΟΥΔΗ ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Καλύτερη μπλοκέρ: ΜΕΡΑΚΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

MVP: ΑΤΕΣΟΓΛΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Τους αγώνες παρακολούθησαν πλήθος κόσμου παράγοντες προπονητές διαιτητές και αθλητές, που με την παρουσία τους έδωσαν έντονο παλμό και ενίσχυσαν τις μικρές αθλήτριες στην προσπάθειά τους. Επίσης τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους από το Δήμο Περιστερίου ο δήμαρχος Κος Ανδρέας Παχατουρίδης και μέλη του δημοτικού συμβουλίου και από την ΕΣΠΕΔΑ οι αντιπρόεδροι κ.κ. Μεταξάς Δημήτρης και Δελαγραμμάτικας Νίκος, το μέλος της Επιτροπής Διαιτησίας Κος Τσάκωνας Φάνης καθώς και ο προπονητής εθνικής παγκορασίδων Κος Γκούντας Κώστας. Ευχαριστούμε όλους τους φιλάθλους που παρακολούθησαν τους αγώνες και συνέβαλαν στην ομαλή διεξαγωγή τους.