ΔΙΕΘΝΗ

Στο βάθρο του Palladium Cup η Στουτγκάρδη

Την 3η θέση στο διεθνές τουρνουά Palladium Cup κατέλαβε πριν από δυο μέρες η γερμανική Στουτγκάρδη στο πρώτο εκτός έδρας τεστ, επί ιταλικού εδάφους. Τον τίτλο κατέκτησε η οικοδέσποινα Μπολτσάνο.

Μετά τη νίκη επί της κινεζικής Jiangsu ECE στη “Scarrena” της Στουγκάρδης η Allianz MTV ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου, συνεργάτη του Ισπανού τεχνικού Γκιγιέρμο Ναράνχο Ερνάντες συμμετείχε στο πολύ δυνατό τριεθνές τουρνουά της Ιταλίας, με Κονελιάνο, Μπολζάνο και Ντιναμό Μόσχας.

stuttgart_allianz

Στον αγώνα για την 3η θέση της διοργάνωσης στη Βιτσέντζα, οι Γερμανίδες αν και έχαναν αρχικά με 1-0 σετ από Ιμόκο Κονελιάνο,  στο τέλος με 30 πόντους της Γουίτνεϊ επικράτησε με 3-1 (22-25, 28-26, 25-15, 25-22) της πρωταθλήτριας Ιταλίας και βρέθηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου.

bolzano

Στον τελικό κόντρα στην “οικοδέσποινα” Μπολζάνο η διεθνής Ρωσίδα Γκοντσάροβα με 33 πόντους προσπάθησε να πάρει μόνη της το παιχνίδι για τη Ντινάμο, που προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά οι Ιταλίδες με τις Πόποβιτς και Μπερτς να πετυχαίνουν έκαστες από 21 πόντους έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ, όπου εκεί πανηγύρισαν με 3-2 (23-25, 25-23, 15-25, 25-21, 15-12) τη νίκη και την πρώτη τους φετινή “κούπα”.

locandinapalladiumcup2016_stampaa3_2

Στο δρόμο για τον τελικό η ιταλική ομάδα επικράτησε με 3-0 (25-16, 25-20, 25-16) της γερμανικής ομάδας, ενώ οι Ρωσίδες κέρδισαν με το ίδιο σκορ τις πρωταθλήτριες Ιταλίας.

Φωτο: FIPAV Vicenza / Facebook