ΔΙΕΘΝΗ

«Τα ρέστα του για τίτλο» ο Αρμενάκης

Την κούπα του πρωταθλητή Σλοβενίας και τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς μe τη φανέλα της ACH Volley Bled παίζει στον αποψινό (27/4) 5ο τελικό των πλέι οφ κόντρα στην Κάλσιτ  ο διεθνής Έλληνας άσος της ομάδας Λιουμπλιάνα, μετά την εντός έδρας πρόσφατη νίκη της φιναλίστ ομάδας στον τέταρτο αγώνα της σειράς που κράτησε “ζωντανή” την  ομάδα του Κάμνικ.

Με προίκα το 2-1 στις νίκες και κορυφαίο τον Αρμενάκη να σκοράρει συνολικά 18 πόντους οι φιλοξενούμενοι την περασμένη Κυριακή “πάγωσαν” την έδρα του Κάμνικ και κερδίζοντας το α’ σετ με 25-18, 1-0 έβαλαν τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς στα επόμενα σετ το ένστικτο της επιβίωσης των γηπεδούχων “μίλησε” στα κρίσιμα σημεία και με τοπ σκόρερ του αγώνα τον  Περέιρα με 19 πόντους η Κάλσιτ με αντεπίθεση διαρκείας πανηγύρισε με 3-1 (18-25, 25-22, 25-21, 25-21) σετ την νίκη “οξυγόνο” και απόψε θα βρεθεί αντιμέτωπη στη φωλιά των “πορτοκαλί δράκων”, στον 5ο τελικό του κλειστού “Tivoli” για στέψη η για τον… καφέ της παρηγοριάς!