ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Θριαμβευτική πρόκριση 3-1 του ΠΑΟΚ, επί του ηρωικού Ολυμπιακού

Συνεπής στο ραντεβού του με τον τελικό Κυπέλλου στάθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο κατάμεστο κλειστό της Ιεράπετρας «Μάρκος Φωνιαδάκης», έσπασε την κατάρα των 7 συνεχόμενων επιτυχιών (4 πέρυσι, 2 αγώνες φέτος Volleyleague και League Cup) του Ολυμπιακού.

Αποστολή, Ιεράπετρα: Παπαϊωάννου Ηλίας

Στον συναρπαστικό α’ ημιτελικό του φάιναλ φορ Κυπέλλου ανδρών βόλεϊ οι Θεσσαλονικείς με MVP τον εκπληκτικό Κλαπβάικ και πολύ καλούς τους Όκολιτς,Σαφράνοβιτς, μολονότι έχαναν 1-0, εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των τραυματιών Αλεξίεφ, Κουμεντάκη “γύρισαν” το ματς  και με 3-1 σετ (22-25, 25-15, 25-23, 28-26) προκρίθηκαν στο  σαββατιάτικο τελικό της διοργάνωσης.

volley 16

Οι “μαυρόασπροι” κυριάρχησαν σε σερβίς και μπλοκ, απέναντι στους ηρωϊκούς Πειραιώτες, που λόγω της μέτριας υποδοχής, είχαν προβλήματα σε ανάπτυξη από το κέντρο και επίθεση. Ενδεικτικό της επιθετικής «ερυθρόλευκης» δυστοκίας, το γεγονός ότι ο εριστικός χθες Ανδρεάδης συναγωνίστηκε μέχρι και το 3ο σετ στο σκοράρισμα τον Καναδό διαγώνιο, Σμιτ.

Υπό τους ήχους κρητικής λύρας αλλά και των ακροβατικών των… ουρανόκατέβατων κοριτσιών από τα σκοινιά του κλειστού, άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς στην κατάμεστη κρητική έδρα, η γιορτή του ελληνικού βόλεϊ, με τις δύο ομάδες να δείχνουν την δίψα για πρόκριση.

Με Πετρέα και Κλαπβάικ πρωταγωνιστές, ερυθρόλευκοι και «ασπρόμαυροι» αντίστοιχα πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όπου για πρώτη φορά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με δύο πόντους, 10-8 με μπλοκ αόυτ του Σαφράνοβιτς. Ο Ολυμπιακός, εκμεταλλευόμενος το ασθενικό μπλοκ των αντιπάλων του και με επιθέσεις από το κέντρο, ξέφυγε με 20-16, ενώ δεν έλειψαν και κάποιες κοκορομαχίες στο φιλέ με Ανδρεάδη και παίκτες του ΠΑΟΚ. Ο Πετρέας έστειλε ερυθρόλευκους με 24-21 στο πρώτο σετ μπολ, Ολυμπιακό, με αριστοτεχνικο πλασέ του Ραουβέρντινκ κατέκτησε με 25-22 το α΄ σετ, 1-0.

volley 12

Το β’ σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να δείχνει σημάδια αντίδρασης. Με πιεστικό σερβίς και τους Όκολιτς Κλαπβάικ αποτελεσματικούς στην επίθεση, ξέφυγε μετά το 3-3 με 12-7 του Ολυμπιακού, που είχε αλάνθαστο μέχρι στιγμής τον Ανδρεάδη 8/8 επ.), όμως του κόστισαν τα λάθη στην υποδοχή. Σνεχόμενα μπλοκ από Ντίμα Φιλίποφ και Όκολιτς άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς για τους «μαυρόασπρους» στο +9 20-11, με τους ερυθρόλευκους να δείχνουν πως σκέφτονται ήδη το γ’ σετ. Έτσι με συνοπτικές διαδικασίες ο ανώτερος σε όλους τους τομείς ΠΑΟΚ, έφτασε με 25-15 δια χειρός «Μουαγκουτούτια στην ισοφάριση των σετ 1-1.

Κόντρα έγινε και στο γ’ σετ, το πιο αμφίρροπο του ημιτελικού. Ο Κυπελλούχος ΠΑΟΚ, του κορυφαίου Κλαπβάικ συνέχισε να δίνει… ρέστα στο μπλοκ, αλλά στη συνέχεια δύο ομάδες, κυρίως από λάθη, έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Ο Ισπανός τεχνικός, προσπάθησε να ανακατέψει την ερυθρόλευκη τράπουλα, ρίχνοντας στο ματς Στιβαχτή Ζουανι αντί Τερβαπόρτι, Σμιτ, αλλά όσες φορές ξέφευγαν οι Πειραιώτες ο Κλαπβάικ, είχε τις απαντήσεις. Στο 21-21 το πέρασμα με τα δυο χέρια του Οκολιτς, έδωσε έναν πόντο ψυχολογίας στους «μαυρόασπρους», που με ρεσιτάλ του Ολλανδού διαγώνιου και σερβίς άουτ του συμπατριώτη του Ραουβέρντινκ, ζευγάρωσαν με 25-23 τα κερδισμένα τους σετ, 2-1.

volley 14

Δραματική εξέλιξη είχε και το δ’ σετ, όπου οι Πειραιώτες βρέθηκαν με την «πλάτη στον τοίχο». Ο ΠΑΟΚ με φουλ ψυχολογία έδειξε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς παίρνοντας από νωρίς μία διαφορά, 9-6. Σε αυτό το σημείο, κάποια.. νευράκια στο φιλέ ανάμεσα σε Σαφράνοβιτς Ανδρεάδης, λίγο έλειψαν να τινάξουν το ματς στον άερα, καθώς με την επέμβαση των ψυχραιμότερων αποφεύχθηκε μίνι σύρραξη των παικτών, όχι όμως και οι κόκκινες κάρτες στους πρωταγωνιστές. Ο Ολυμπιακός με βελτιωμένη υποδοχή του 42χρονου «γερόλυκου» Χριστοφιδέλη και άμυνες για σεμινάριο, έφερε το ματς στα ίσα 13-13 και προσπέρασε 16-15 με επίθεση του Ραουβέρντινκ.

volley 13

Ο Ολλανδός «έγραψε» και το 20-18, αλλά οι Κυπελλούχοι, δεν τα παράτησαν. Ο Μουαγκουτούτια ισοφάρισε 21-21 και ο εκπληκτικός  Κλαπβάικ έδωσε προβάδισμα 23-21, αλλά η επίθεση του Σμαραγδή στη συνέχεια έφερε τους ερυθρόλευκους σετ μπόλ ισοφάρισης, 24-23. Κάπου εκεί το σετ έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς έπειτα από συγκλονιστική μάχη το μπλοκ του Τακουρίδη στον Σμιτ, χάρισε τη νίκη με 28-26 και την πρόκριση στο φιναλίστ ΠΑΟΚ.

volley 16

Στον β’ ημιτελικό σε λίγα λεπτά το τελευταίο εισιτήριο του τελικού θα διεκδικήσουν Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Φοίνικας Σύρου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-15
3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-23
4ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 28-26

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 31 (24/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.), Όκολιτς 18 (10/17 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ.), Τακουρίδης 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 76% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.), Τερζής, Γκόρτσανιουκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ανδρεάδης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ.), Σμιτ 21 (17/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.) / Στεφάνου (λ, 76% υπ.), Στιβαχτής (λ), Ζουπάνι 1 (1/3 επ.), Σμαραγδής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής