A2

«Τρένο» ο Πορφύρας στην Κηφισιά

Ούτε στο Ζηρίνειο δεν σταμάτησε το πειραϊκό “εξπρές”, καθώς με τη νίκη της 3-0 (25-19, 25-18, 25-22) σετ επί του φορμαρισμένου ΖΑΟΝ στο ντέρμπι της 4άδας της 15ης αγωνιστικής του 2ου υποομίλου του Α’ ομίλου της Α2 Γυναικών, η πρωτοπόρος και αήττητη ομάδα του Βασίλη Πανδή, “έσπασε” το νικηφόρο σερί 4 αγωνιστικών της ομάδας της Πέπης Μπλάμη και έκανε ένα σημαντικό βήμα για τα μπαράζ ανόδου.

Η ομάδα της Φρεαττύδας πλέον με “18 στα 18”  θα υποδεχθεί  με την καλύτερη ψυχολογία στις 15 Φεβρουαρίου στις 8.30 μ.μ., στο Σαλπέας για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας το Μαρκόπουλο, για να διεκδικήσει κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Νικολάκη την ιστορική της πρόκριση για πρώτη φορά στο φάιναλ φορ του θεσμού.

Με νίκη εξάλλου συνέχισε και ο Ηλυσιακός, που επικράτησε με 3-0 σετ στην Ηλιούπολη της τοπικής ομάδας και συνεχίζει να καταδιώκει τον Πορφύρα στην βαθμολογία, ενώ έστω και δύσκολα ο Πανιώνιος πέρασε από το κλειστό της Κάντζας κερδίζοντας με 3-2 σετ την γηπεδούχο ΑΟ Παλλήνη. Σε άλλο χθεσινό αποτέλεσμα είχαμε ΑΣΣ Αναγέννηση – ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 0-3 (19-25,18-25,22-25), ενώ η αυλαία του του 2ου υποομίλου του Α’ ομίλου πέφτει την Κυριακή 12/2 στις 18.00 στη Ρόδο με την αναμέτρηση ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΕ Αγίας Παρασκευής (Ρεπό έχει ο Α.Ο Αιγάλεω).

“Χαμογέλασαν” τα κοράσια του Μεσσαρά!

Για τον 1ο υποόμιλο του Α’ ομίλου στο κρητικό ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής ο ΓΑΣ Μεσσαράς επιβλήθηκε στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” με 3-1 (25-16, 25-13, 20-25, 25-13) σετ του ΟΠΕ Ρεθύμνου, ενώ στην Πετρούπολη ο τοπικός ΓΣ κέρδισε με 3-0 (25-17,25-12,25-14) σετ τον ΓΣ Χαλανδρίου.

Στα ματς της Κυριακής έχουμε: ΓΣΚ Ηρακλής – ΑΣΠ Ίωνες (16.00), ΑΟΝ Αμαζόνες – Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 (18.00), ΕΑ Πατρών – Φ.Ο. Βριλησσίων (18.00)

Ασταμάτητος ο Α.Ο Λαμίας

Για την 11η αγωνιστική του 1ου υποομίλου του Β’ ομίλου, που ολοκληρώνεται σε τρεις δόσεις, ο Α.Ο Λαμίας στο ένα από τα δύο σαββατιάτικα ματς επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Καμπανιακού και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο ΑΣΠ Απόλλων πέρασε από την Λάρισα κερδίζοντας με 3-1 σετ τον τοπικό Φιλαθλητικό.

Από τα δύο κυριακάτικα ματς, εκτός του ΑΣ Γιάννενα – ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων στις 18.00, ξεχωρίζει νωρίτερα (17.30) το ντέρμπι της τετράδας,  ΕΑ Λάρισας – ΑΣΠ Κόρινθος, ενώ η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει την Πέμπτη 15/2 με την αναμέτρηση της Θεσσαλονίκης στις 16.00 ΕΟ Σταυρούπολης – ΠΑΣ Ιωνικός 80 Αγρινίου.

Συνεχίζει ακάθεκτος ο… Νάυαρχος!

Στα σαββατιάτικα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής του 2ου υποομίλου του Β’ ομίλου, που ολοκληρώνεται την Κυριακή 12/2 ο πρωτοπόρος Ναύαρχος Βότσης πέρασε νικηφόρα και από την Αλεξανδρούπολη κερδίζοντας με 3-0 σετ την τοπική Νίκη. Στα άλλα σαββατιάτικα αποτελέσματα: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΑΣΚ Λαγκαδά 1-3 (25-20,19-25,20-25,18-25), ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης – ΣΑΑΚ Ανατόλια (25-21,25-19,18-25,19-25,15-9). Την Κυριακή 12/2 έχουμε τις αναμετρήσεις: ΑΟ Νέας Βύσσας – ΔΑΣ Ωραιοκάστρου (18.00), ΜΑΣ Νέα Γενεά – ΧΑΝΘ (19.00)

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...