ΔΙΕΘΝΗ

«Βήμα» τελικού για Κουντουρά

H Βάσας της Ελληνίδας πασαδόρου επιβλήθηκε στη Βουδαπέστη με 3-2 σετ της πανίσχυρης Fatum Nyíregyháza στο α’ ημιτελικό του ουγγρικού πρωταθλήματος και συνεχίζοντας την προέλασή της στα πλέι οφ απέκτησε τον πρώτο λόγο στην πρόκριση.

Υπό το βλέμμα της “δικής μας” πρωταθλήτριας από την Ουγγαρία, Κάταλιν Κις,  η “οικοδέσποινα”  Βάσας, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την αντίπαλό της, κατάφερε με δύο κερδισμένα σετ στη συνέχεια να κάνει την ανατροπή 2-1 σετ.

kountoura_vasas

Παρά την σθεναρή αντίσταση της παρέας της τοπ σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, Βίλαμ, που έστειλε το ματς στο ται μπρέικ, η γηπεδούχος κατάφερε στο 5ο σετ καθοδηγούμενη αριστοτεχνικά από την Κουντουρά να πανηγυρίσει τη νίκη με 3-2 (19-25, 26-24, 25-15, 22-25, 15-12) σετ.

Για την Βάσας, συνολικά 5 πόντους σημείωσε η Έλενα Κουντουρά, ενώ τοπ σκόρερ με 16 πόντους ήταν η Νέμετ.