Βήμα τελικού για Παπαφωτίου

Μία ανάσα από τον τελικό της γαλλικής Λίγκας βρίσκεται η Μιλούζ της διεθνούς πασαδόρου μας, που έπειτα από ένα συγκλονιστικό εντός έδρας ημιτελικό έκαμψε με 3-2 (23-25, 25-15, 25-23, 23-25, 15-12) σετ την αντίσταση της πανίσχυρης ομάδας των Κάννων.

Στο κατάμεστο “Παλέ ντε Σπορ” από 3.800 φίλους της Μιλούζ η “οικοδέσποινα”, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την 20άκις πρωταθλήτρια σε 23 παρουσίες της σε τελικούς τα τελευταία χρόνια, κατάφερε καθοδηγούμενη από τα μαγικά χέρια της δικής μας κορυφαίας πασαδόρου του γαλλικού πρωταθλήματος, να πάρει κεφάλι με 2-1 σετ και παρά την ισοφάριση της παρέας της Κουβανής Καλντερόν Ντίαζ, που με 28 πόντους έστειλε τον ημιτελικό στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως η τοπ σκόρερ του αγώνα, με συνολικά 32 πόντους, Σαντάνα (5 μπλοκ, 5 άσοι) είχε τις κατάλληλες “απαντήσεις” στα… δύσκολα που προσπάθησαν να βάλουν οι αντίπαλες από τη γαλλική Ριβιέρα και τελικά έπειτα από ένα σχεδόν δίωρο (125′) ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, η ομάδα της Παπαφωτίου πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη με 3-2 σετ.

Εκτός από τη μαεστρική καθοδήγηση η Ελληνίδα άσος πέτυχε και 5 πόντους, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε  η Λευκορωσίδα συμπάικτριά της και πρώην άσος του Ολυμπιακού, Όλγα Τρατς.

Πλέον η Μιλούζ χρειάζεται μία ακόμη νίκη στον β’ ημιτελικό της κοσμοπολίτικης έδρας των Καννών (26/4), για να “σφραγίσει” για 9η φορά στην ιστορία της την συμμετοχή της σε τελικά γαλλικού πρωταθλήματος.

Στον άλλο ζευγάρι των ημιτελικών η έτερη ομάδα της Κυανής Ακτής, Λε Κανέ επιβλήθηκε εντός έδρας με το ίδιο σκορ 3-2 (23-25, 25-19, 23-25, 26-24, 15-12) επί της Σέν Ραφαέλ