« Βλέπει» τελικό Κυπέλλου ο Αθανασόπουλος

Μετά την πρόσφατη επιτυχία του MVP Θανάση Πρωτοψάλτη ο Έλληνας προπονητής της ομάδας της Στουτγκάρδης πανηγύρισε την πρόκρισή τους στους “4” του Κυπέλλου γυναικών Γερμανίας.

Στον αγώνα των προημιτελικών της διοργάνωσης στο Μίνστερ η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου “λύγισε” έπειτα από δύο ώρες και δέκα λεπτά με 3-2 (25-20, 25-19, 21-25, 25-27, 15-11) σετ την αντίσταση της τοπικής ομάδας και πέρασε στα ημιτελικά, όπου με αντίπαλο την Βισμπάντεν, νικήτρια της αναμέτρησης κόντρα στη Ζουλ με 3-1 σετ, έχει τα φόντα μπροστά στο κοινό της SCHARRena να περάσει στον τελικό.

Άλλωστε σε 4 μέρες η Στουτγκάρδη, που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες το ετήσιο ημερολόγιό της, θα έχει την ευκαιρία να πάρει μία “πρώτη γεύση” από την προσεχή της αντίπαλο, καθώς στις 2 Δεκεμβρίου φιλοξενείται από την Βισμπάντεν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Στο άλλο ζευγάρι της 4άδας η ισχυρή Δρέσδη θα κληθεί να αποκλείσει εντός έδρας την υπερπρωταθλήτρια Γερμανίας, Σβέριν.

Οι αγώνες των ημιτελικών του Κυπέλλου Γερμανίας Γυναικών θα διεξαχθούν στις 20 Δεκεμβρίου με τον τελικό να πραγματοποιείται στις 4 Μαρτίου.