ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ξεκίνημα με το αριστερό για τους Παίδες!

Οδυνηρή ήττα με 1-3 υπέστη η εθνική μας ομάδα Παίδων από το Ισραήλ στην πρεμιέρα του προκριματικού ομίλου under 19 που διεξάγεται στο κλειστό του Άργους. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και πήρε το πρώτο σετ με 28-26 και είχε την έδρα και τον κόσμο με το μέρος της, δεν μπόρεσε να αποφύγει τα πολλά και καθοριστικά λάθη στους κρίσιμους πόντους των σετ, με αποτέλεσμα να κάνει ανέλπιστο «δώρο» το τρίποντο στους Ισραηλινούς.

Πλέον οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά οφείλουν να κερδίσουν το Σάββατο στις 20.00 την Ισπανία στο δεύτερο ματς του ομίλου και να περιμένουν συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μπορέσουν να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Υπενθυμίζουμε ότι την πρόκριση στα τελικά παίρνει η πρώτη ομάδα του ομίλου και οι δυο καλύτερες δεύτερες των οχτώ προκριματικών ομίλων.

Ένα μεγάλο θρίλερ ήταν το πρώτο σετ.  Η εθνική έκανε κακό ξεκίνημα με αποτέλεσμα το Ισραήλ που ήταν καλύτερο σε υποδοχή, μπλοκ και με αποτελεσματική επίθεση πήρε  το προβάδισμα  στο σκορ με 12-16, 18-20, 21-23. Εκεί οι παίκτες του Ζαλμά με τη θερμή συμπαράσταση  των φιλάθλων που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού του Άργους κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 με τον Ράπτη.

Το παιχνίδι πήρε δραματική μορφή καθώς οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 26-26, η εθνική πέρασε μπροστά πρώτη φορά με 27-26 μετά από λάθος των Ισραηλινών και με εντυπωσιακό ατομικό μπλοκ του Ράπτη «κλείδωσε» το ψυχοβγαλτικό σετ με 28-26 και πήρε προβάδισμα με 1-0.

Μέτριο ήταν το ξεκίνημα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και στο δεύτερο σετ ‘Ετσι οι πεισματάρηδες και παθιασμένοι Ισραηλινοί κατάφεραν να γίνουν τα αφεντικά του σετ, να πάρουν σταθερά μεγάλο προβάδισμα με 11-16, 17-22, 18-24 και με 19-25 να κάνουν εύκολα το 1-1

Μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι κοντάς το σκορ μέχρι το 19-19. Οι φιλοξενούμενοι με ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 19-22, η εθνική με πάθος και μεγάλη θέληση ισοφάρισε  σε 22-22 αλλά δύο κρίσιμα λάθη απειρίας βοήθησαν τους Ισραηλινούς να αποσπαστούν με 22-24 ενώ ο Παπαλεξίου από πλεονεκτική θέση κάρφωσε άουτ και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το σετ με 22-25 και πήραν προβάδισμα με 1-2.

Μεγάλη κόντρα είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου για πολλοστή φορά η εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-20, κατάφερε με τον Ράπτη να ισοφαρίσει με 21-21, οι νικητές με άσο του Γκαλίλι ξέφυγαν με 21-23, η εθνική αντέδρασε, ισοφάρισε με Κωτσάκη και Ράπτη σε 23-23 αλλά και πάλι στο κρίσιμο σημείο, το άγχος και η έλλειψη καθαρού μυαλού στοίχισαν. Ο Ράπτης πέταξε την μπάλα στο φιλέ από σέρβις και έκανε το 23-24 ενώ ο Ντάβιντ με ανάποδο κτύπημα αιφνιδίασε τους διεθνείς μας και διαμόρφωσε το 23-25 και το τελικό 1-3.

Τα σετ 28-26, 19-25, 22-25, 23-25
Ελλάδα (Ζαλμάς) Καπετανίδης 15 (14/25 επ., 1 άσο, 21% υπ. – 09% άριστες), Γεωργίου, Παπαλεξίου 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κωτσάκης 16 (13/31 επ., 3 μπλοκ, 30% υπ. – 10% άριστες), Ράπτης 24 (18/42 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ζαΐμης, Τζιάβρας-λ (41% υπ. – 24% άριστες) / Μακρυγιάννης 4 (1/3 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (1/1 επ., 30% υπ. – 10% άριστες), Ρουσόπουλος.
Ισραήλ (Κοέν) Γκαλίλι 20 (16/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γολφ 11 (6/9 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καμπάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Γιάνγκελσον 6 (6/17 επ., 47% υπ. – 27% άριστες), Γκένις 12 (6/9 επ., 6 μπλοκ), Στίλερμαν 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ., 48% υπ. – 29% άριστες), Ρόιτμαν –λ (49% υπ. – 31% άριστες) / Μαλ, Στιφτ.

Ζαλμάς: «Πνιγήκαμε στο άγχος»

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Ζαλμάς ανέφερε: «Πνιγήκαμε σε ένα παρατεταμένο άγχος. Αυτό που με πειράζει είναι για δυο δυόμιση ώρες δεν μπήκαμε στο κλίμα του παιχνιδιού. Ποτέ δεν υπήρξε καλός ρυθμός συνολικά στην ομάδα. Πίστευα ότι μετά το πρώτο σετ και έτσι όπως το κατακτήσαμε, θα ξεαγχωνόμασταν και νομίζω ότι φανηκε δια γυμνού οφθαλμού στα τελειώματα των σετ ότι δεν είχαμε καθαρό μυαλό και κάναμε τραγικά λάθη».

Αναφορικά με την αυριανή αναμέτρηση κόντρα στην Ισπανία, ο Έλληνας τεχνικός είπε: «Αύριο είναι μια άλλη μέρα, ένα διαφορετικό παιχνίδι. Έχουμε μια εικόνα για την Ισπανία και πρέπει να βγάλουμε το πρόσωπο που είχαμε συνηθίσει στις προηγούμενες εμφανίσεις».

Κοέν: «Θέλουμε να προκριθούμε»

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός του Ισραήλ, Ιγκόρ Κοέν έμεινε ικανοποιημένος από τη νίκη και την απόδοση της ομάδας του και δήλωσε: «Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι, αφού η ελληνική ομάδα είναι μια καλή ομάδα. Όμως ξέρουμε τις δυνατότητές μας, είμαστε ανταγωνιστικοί και θέλουμε με καλές εμφανίσεις να καταφέρουμε να προκριθούμε στα τελικά. Θα ξεκουραστούμε, θα πιούμε λίγο νερό γιατί αύριο θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι».