ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

«Zωντανό» το όνειρο τίτλου στη Βάρη

Την πρώτη του φετινή νίκη επί του πρωτοπόρου Σ.Φ.Α.Μ Φοίβου πέτυχε στην πρεμιέρα των τελικών των πλέι οφ της τοπικής κατηγορίας ανδρών ΕΣΠΑΑΑ στα Μελίσια ο Α.Ο Βάρης « Ο Αναγυρούς» και μείωσε σε 2-1 νίκες, με τον πρωταθλητή να κρίνεται στις 3 νίκες. Την Παρασκευή 23 Απριλίου ο β’ τελικός.

Στο κλειστό των Μελισσίων θα μπορούσαμε χθες να είχαμε δύο στέψεις, αλλά οι άνδρες του Σ.Φ.Α.Μ, σε αντίθεση με τις γυναίκες που επιβλήθηκαν με 3-2 σετ του Κολλεγίου Deree στον 5ο και τελευταίο τελικό της κατηγορίας Α’ Τοπικού και αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες, δεν κατάφεραν να τελειώσουν εν τη γενέσει τους τη σειρά των τελικών με τον φιναλίστ  Α.Ο Βάρης «Ο Αναγυρούς» και έδωσαν παράταση στην αγωνία.

Παρά την καθυστέρηση, λόγω της μεγάλης διάρκειας του αγώνα αλλά και της καθιερωμένης τελετή απονομής στις γυναίκες,  η φιλοξενούμενη ομάδα με το γνωστό της… rotation στην πάσα, εξαιτίας του προβλήματος που αντιμετωπίζει όλη τη χρονιά (ξεκίνησε με Σοφοκλέους, μετά με τον κεντρικό Ραντoϊκοβιτς και τελείωσε με τον ακραίο Στάικο) στην εν λόγω θέση, κατάφερε με κορυφαίους τον Αγγελίδη και Σοφοκλέους να προηγηθεί με 1-0 σετ και παρά την ισοφάριση των γηπεδούχων να επιβάλλει στη συνέχεια το ρυθμό της και να φτάσει με 3-1 σετ στην παρθενική νίκη της σεζόν επί του Φοίβου, που διατηρεί ζωντανό το όνειρο του “τίτλου” στη Βάρη.

Αξίζει να σημειωθεί πώς τόσο ο Σ.Π.Α.Μ Φοίβος, που στα τελικά έχει “προίκα” τις δύο του νίκες από την κανονική περίοδο, όσο και η ομάδα της Βάρης, έχοντας εξασφαλίσει αμφότερες την άνοδο στην Β’ Εθνική, πρόσφεραν πολύ όμορφο θέαμα, έβγαλαν υπέροχες άμυνες, απέδειξαν ότι δίκαια διεκδικούν τον τίτλο και με το ποιοτικό τους παιχνί δι μόνο… ερασιτέχνες της ΕΣΠΑΑΑ δεν θύμιζαν!

Παρά όμως την πολύτιμη επιτυχία της ομάδας της Βάρης, στον εντός έδρας τελικό της προσεχούς Παρασκευής η νίκη αποτελεί μονόδρομο για την ομάδα του Αγγελίδη, καθώς με ήττα η ομάδα των βορείων προαστείων θα στεφθεί πρωταθλήτρια και η οικογένεια του κώστα Ζάρα,  θα “σηκώσει” μέσα σε λίγες ώρες τη δεύτερη κούπα της, έπειτα από την χθεσινή στέψη της συζύγου του Κάταλιν Κις ως πρωταθλήτρια Κύπρου με τον Απόλλων Prestige.