41η νίκη χωρίς σταματημό για Ολυμπιακό!

Σε ένα ντέρμπι από τα παλιά με εντυπωσιακές φάσεις, απίστευτες άμυνες, πάθος και ενέργεια από τους «αιωνίους» αντιπάλους, ο Ολυμπιακός ίδρωσε αλλά υπερκέρασε το εμπόδιο του Παναθηναϊκού και με 3-1 σετ διεύρυνε το σερί των 41 νικών στη Volleyleague.

Για τρία σετ η αναμέτρηση ήταν ένα ντέρμπι «αιωνίων» με τα όλα τους. Ο Ολυμπιακός με τους Σμιτ, Ράουβερντινκ και τον Αλεξίεφ που σιγά σιγά βρίσκει πατήματα και ένας Παναθηναϊκός με τον Γιορντάνοφ να περνάει κάθε δύσκολη μπαλιά, έναν Ζήση να «σκουπίζει» το ταραφλεξ αλλά και δυο διεθνείς νεαρούς ακραίους Ράπτη-Ανδρεόπουλο να στέκονται απέναντι σε «μεγαθήρια».

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν για μια ακόμα φορά ότι είναι ομάδα με ευρωπαϊκό επίπεδο αλλά και τετραπλάσιο μπάντζετ ενώ οι «πράσινοι» χωρίς ανάσες και βάθος πάγκου έχουν μεν την ομοιογένεια και τη μαχητικότητα αλλά στη διάρκεια υστερούν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε  δυνατά στην αναμέτρηση (5-1) αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά 13-14 και 13-15. Οι δυο ομάδες έμοιαζαν ισοδύναμες μέχρι το 18-18, εκεί ο ΠΑΟ με ένα ξέσπασμα πήρε προβάδισμα 18-20, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (23-25) για το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπαικός αντέδρασε. Με εξαιρετικό τον Γιώργο Πετρέα έφτασε στο 11-8 ενώ οι γηπεδούχοι διατήρησαν και αύξησαν τη διαφορά (13-9, 18-13). Ο Παναθηναϊκός ιδιαίτερα δυναμικός και με πολλές άμυνες, ισοφάρισε με σερί 5-0 σε 18-18, αλλά ο Σμιτ  έβαλε και πάλι μπροστά τους Πειραιώτες 19-18. Στη νέα ισοφάριση (19-19) απάντησε ο Ράουβερντινκ που με δυο διαδοχικούς πόντους έγραψε το 21-19. Ο Νίκος Ζουπάνης διαμόρφωσε στη συνέχεια το 22-20, ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Γιορτάνοφ (22-21) αλλά και πάλι ο εκπληκτικός Σμιτήταν εκεί για το 23-21 αλλά και το μπλοκ στο Ράπτη για το 24-21. Η ισοφάριση ήρθε με 25-22(1-1).

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τη φόρα της ισοφάρισης (5-2 Σμιτ) αλλά ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε με τον Πελεκούδα στο μπλοκ (8-8)ενώ πέρασε και μπροστά εκμεταλλευόμενος λάθη του αντιπάλου (8-9). Καμία ομάδα δεν μπρούσε να ξεφύγει στο σκορ αφού δίνονταν επικές μάχες στο φιλέ αντάξιες των ονομάτων των δυο «αιωνίων». Ο Ράπτης με άσο διαμόρφωσε το 17-18 και ο Μπόμπι το 18-19, ο Ζουπάνη που είχε περάσει στο σετ με τον Στιβαχτή στη συνηθισμένη γνωστή διπλή αλλαγή του Μουνιόθ έκανε το 19-19 και έκτοτε οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Ράουβέρντικ να πιέζει την υποδοχή του ΠΑΟ (24-20 άσος) και τον Σμιτ να τελειώνει όλες τις κρίσιμες επίθέσεις για το 2-1 σετ και το 25-22.

Μέχρι τις αρχές του 4ου σετ, ουσιαστικά η διαφορά στα λάθη ήταν αυτή που έδινε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (19 λάθη ο ΠΑΟ έναντι 15 ο ΟΣΦΠ) με την ομάδα του Μουνιόθ, που δήλωσε “πιο κοντά στο στόχο του” να μπαίνει με δυνατή ψυχολογία. Οι «πράσινοι» χωρίς ροτέισον φάνηκε να κατεβάζουν στροφές και έτσι το τέταρτο ήταν και το τελευταίο σετ της αναμέτρησης Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από νωρίς διαφορά (9-4, 22-13) παίζοντας ελεύθερα με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 25-17.

Τα σετ: 3-1 σε 1:43, 23-25 (26′), 25-22 (30′), 25-22 (26′), 25-17 (21′)