Αγκαλιά με την παραμονή ο Ηρακλής Χαλκίδας

Στον κρισιμότερο αγώνα της φετινής σεζόν, ο Ηρακλής Χαλκίδας όχι μόνο… αντέδρασε αλλά “ξέσπασε” τις έξι σερί ήττες του στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, τον οποίο έστειλε για τα καλά στην 11η θέση και τα πλέι άουτ.

Η ομάδα του Γκολίτση αν και χωρίς τον Μότα παρουσιάστηκε σοβαρή, πίεσε στο σερβίς ενώ ήταν καλά διαβασμένη και στο μπλοκ απέναντι στον ΕΘνικό που έκανε ένα υποτονικό ματς χωρίς να μπορέσει ουσιαστικά να κοντράρει. Για την ομάδα της Χαλκίδας, ο Κολτσιάκης και ο Δελιπρίμης κράτησαν την υποδοχή, ενώ Πεντράο και Χαραλαμπίδης ήταν “πύργοι” στο φιλέ!

Ο Ηρακλής έφτασε τους 30 βαθμούς και για να εξασφαλίσει και τυπικά την παραμονή του στην Volley League Πάμε Στοίχημα χρειάζεται δύο σετ κόντρα στη Νίκη Αιγινίου την τελευταία αγωνιστική. Στην περίπτωση που ηττηθεί με 3-1 σετ θα πρέπει να έχει θετικό συντελεστή στη διαφορά των πόντων καθώς στον Α΄γύρο στο Αιγίνιο νίκησε 3-1 σετ και με πόντους 97-96.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μένει οριστικά στα πλέι άουτ και μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Φοίνικα Σύρου υποχώρησε στην 11η θέση της βαθμολογίας.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 11-21, 14-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 0 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 14-25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (9/23 επ.), Χαριτωνίδης 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/21 επ., 76% υπ. – 52% άριστες), Μέγια 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/11 επ., 70% υπ. – 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 76% υπ. – 59% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/2 επ.), Χατζόπουλος, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 8 (6/12 επ., 2 άσσοι, 90% υπ. – 60% άριστες), Δεληπρίμης 8 (8/18 επ., 68% υπ. – 39% άριστες), Γκόμεζ 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Γκελίνσκι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πεντράο 19 (7/12 επ., 5 άσσοι, 7 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 100% υπ. – 67% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Τσολάκος.