Αήττητη στην Κάνηθο η Χαλκίδα

Το αήττητο σερί της Χαλκίδας στο κλειστό της Κανήθου συνεχίστηκε και στην 5η αγωνιστική της Volleyleague καθώς με το 3-1 επί του Εθνικού οι «μελανόλευκοι» πανηγύρισαν το τρίποντο που τους φέρνει στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με πρωταγωνιστή τον Τάπια που σταμάτησε στους 24 πόντους και τους Χαραλαμπίδη -Μότα να δίνουν πολύτιμες βοήθειες η Χαλκίδα νίκησε τον Εθνικό ή καλύτερα τον Κεϊσι Ναϊτ που με τους 25 πόντους προσπάθησε να κάνει την ζημιά.

Η Χαλκίδα παρουσιάστηκε παθιασμένη στο παιχνίδι της και φρόντισε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε, με το κλειστό της Κανήθου πλέον να  μετατρέπεται σε «ορμητήριο» για τους παίκτες του Σπύρου Γκολίτση που παραμένουν αήττητοι εντός έδρας.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε την πρώτη του έκρηξη με σερί 4-0 που του έδωσε προβάδισμα 8-3 στο 1ο σετ. Στο 13-9 ο Σέιφερτ απάντησε με σερί αποτελεσματικών υποθέσεων και σερί που έφερε την ισοφάριση 13-13. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 16-16 αλλά ο Ηρακλής με σερί 4-0 από επιθέσεις Μότα, Μακ Γουίλιαμ ξέφυγε 20-16 και πήρε το σετ 25-21.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα. Ο Ηρακλής με δύο κόντρα επιθέσεις του Τάπια ξέφυγε 12-9, ενώ στο 16-14 Τάπια και Μότα, αλλά και δύο λάθη των φιλοξενουμένων έφεραν σερί +5 (21-16) και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ηρακλή με 25-18.

Φοβερό μπάσιμο έκανε ο Εθνικός στο 3ο σετ με προβάδισμα 6-0 ύστερα από ξέσπασμα από Νάιτ και Σέιφερτ. Ο Ηρακλής έκανε τελευταία προσπάθεια να μειώσει στο -4 (13-17). Εκεί ο Εθνικός με νέο σερί 6-0 έκανε το 23-13 και κλείδωσε το σετ με 25-14 και το 2-1.

Στο 4ο οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ αλλά στα μέσα του σετ ο Χαραλαμπίδης αναδείχτηκε σε πρωταγωνιστής του Ηρακλή και με διαδοχικές ενέργειες του έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 17-13 το οποίο και αξιοποίησε καθώς το διατήρησε μέχρι το τέλος για να πάρει την «καθαρή» νίκη.

Σπύρος Γκολίτσης (Προπονητής Χαλκίδας): «Παίξαμε πολύ καλά, η τακτική μας βαγίνει τα παιδιά είναι σε καλή κατάσταση και παίζουμε καλό βόλεϊ. Είμαστε 3η στη βαθμολογία, η ομάδα φέτος αξίζει τη προσοχή όλων και καλώ όλο τον κόσμο της Χαλκίδας να έρθει στο γ΄ήπεδο να στηρίξει αυτή τη προσπάθεια που είναι πολύ αξιόλογη».

Σάκης Ψάρρας (Προπονητής Εθνικού) : «Η νίκη της Χαλκίδας είναι απόλυτα δίκαιη, ήταν πολύ καλύτερη από εμάς. Είναι πιο έμπειρη ομάδα με μεγαλύτερη δυναμικότητα. Εμείς ακόμα ψάχνουμε να βρούμε την αυτοπεποίθηση μας στη νέα κατηγορία, δεν είναι πολύ εύκολο, θα δουλέψουμε πολύ σκληρά και θα τα καταφέρουμε».

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 24 (23/42 επ, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 8 (7/20 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ 33% άριστες), Τσολάκος 6 (3/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μότα 12 (9/23 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ, 52% υπ – 21% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 86% υπ – 29% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης 2 (2/4 επ), Αμαριανάκης, Αδάμ, Μιχαλόπουλος, Αναστασόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 7 (6/14, 1 μπλοκ, 18% υπ – 9% άριστες), Νάιτ 25 (23/60 επ, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 10 (6/11 επ, 4 μπλοκ), Μπάσης 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Αμπανόζ, Δεληπρίμης 9 (8/26 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 24% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 57% υπ – 37% άριστες), Τουρνάκης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλκ), Δημητούλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ).