Ακάθεκτη η Ηλιούπολη!

Την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η Ηλιούπολη, που επικράτησε εκτός έδρας του Πορφύρα με 3-2 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς με την Ηλιούπολη να κατακτά ακόμα ένα πολύτιμο δίποντο και τον Πορφύρα να παίρνει το πρώτο του βαθμό στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-1 σετ και 1-2 αλλά ο Πορφύρας αντιστάθηκε σθεναρά (σ.σ στο 3ο είχε ευκαιρία όταν βρέθηκε 14-6! μπροστά στο σκορ) και ισοφάρισε σε 2-2 σετ, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά  ενώ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 114-13 αλλά η Ηλιούπολη πιο έμπειρη κατάφερε να δραπετεύσει με τη νίκη από το “Σαλπέας”.

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε τις κρίσιμες στιγμές των σετ. Ενώ κτίζαμε διαφορές, μας έπνιξε το άγχος και τις χάσαμε. Νομίζω ότι το άγχος θα μας φύγει όταν έρθει η πρώτη νίκη».

Πηνελόπη Μπλάμη (Ηλιούπολη): «Για μας είναι πολύ σημαντικό ότι νικήσαμε παρά το γεγονός ότι η εμφάνισή μας ήταν κακή. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την ψυχή που έδειξαν και κατάφεραν να γυρίσουν το πέμπτο σετ».

Τα σετ: 16-25, 25-21, 22-25, 25-20, 14-16

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 13 (8/43 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κομλένοβιτς 2 (1/19 επ., 1 μπλοκ), Φωτεινού 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 20 (14/57 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.) / Μουστάκη (λ, 51% υπ.), Γκούρα , Κωνσταντέλου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Θαλασσινού, Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 8 (6/22 επ., 2 άσσοι), Ευθυμιάδη, Κουόλ 1 (μπλοκ)

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 20 (19/61 επ., 1 άσσος, 42% υπ.), Λιάγκη 14 (11/47 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Σαρακατσάνη 3 (2/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Λάβδα 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Αργυρίου 15 (6/16 επ., 9 μπλοκ / Σκυθιώτη (λ, 65% υπ.) Μπόκη 2 (2 άσσοι), Καραγιαννίδου 1 (άσσος), Τσαβαλιά.