«Άλωσαν» τη Μίκρα οι «Πειρατές» στο «φινάλε» της χρονιάς

iraklis_foinikas_syroy

Ανάλυσέ το…

Τη νίκη με 3-0 (25-17, 25-22, 29-27) επί του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015 πανηγύρισε το Σάββατο στο κλειστό της Μίκρας  ο Φοίνικας Σύρου, που όντας καλύτερος από το Γηραιό, ολοκλήρωσε με επιτυχία τον 'α γύρο της Volleyleague. Οι Συριανοί με όπλο τους την επίθεση (60%) και εκμεταλλευόμενοι τα  λάθη στην "κυανόλευκη" υποδοχή (37%) προηγήθηκαν με 2-0 των γηπεδούχων που είχαν σε "κακή ημέρα" τους Κλίντι, Αρμενάκη και Φέργκιουσαν. Ο τεχνικός του Ηρακλή, προσπάθησε να "ανακατέψει την τράπουλα" με συνεχείς αλλαγές νεαρών παικτών και έφτασε μία ανάσα στο τρίτο σετ από την κατάκτησή του, αλλά η εμπειρία της παρέας του Ντόκιτς  στα κρίσιμα σημεία του σετμ έγειραν έπειτα από 4 χαμένα σετ μπολ του Ηρακλή την πλάστιγγα της νίκης στην πλευρά των Συριανών, που αποχαιρέτησαν τη χρονιά κάνοντας όνειρα 4άδας. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους ο Ντόκιτς, άλλους 16π. για τους Πειρατές πρόσθεσε ο Εβάντρο, ενώ μοναδικός παίκτης με διψήφιο πόντο για τους γηπεδούχων, ο Σωτηρίου με 10π.

Με πιεστικό σερβίς στον Κλίντι και υπεροπλία στο φιλέ ο Φοίνικας Σύρου εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκε με 8-4. Με επιθετικές αιχμές τους Ντόκιτς, Εβάντρο οι Συριανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, απέναντι στο Γηραιό, που με συνεχόμενα λάθη σε υποδοχή… συνεννόηση και σερβίς, είδαν το σκορ να ξεφεύγει στο 20-14. Κάπου εκεί ο τεχνικός Ηρακλή, Γιάννης Ορφανός έριξε στο παιχνίδι τα αδέλφια Βασίλη και Δημήτρη Μούχλια, αντί των αρνητικών Κλίντι, Αρμενάκη, , όμως ο ανώτερος Ηρακλής έφτασε εύκολα με το πλασέ του εξαιρετικού Ντόκιτς στο 1-0, 25-17.

Το β’ σετ ξεκίνησε για τους Θεσσαλονικείς με τον Βασίλη Μούχλια να παραμένει στο βασικό σχήμα, όμως και πάλι οι «Πειρατές» δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην κυανόλευκη υποδοχή από το καλό σερβίς του Παπαδόπουλου, ξέφυγαν με 6-2. Ο Ηρακλής με καλό σερβίς του Αρμενάκη και αποτελεσματικό μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς, πέρασαν με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-0 με 7-6. Με ανεβασμένο ηθικό, αδιαπέραστο μπλοκ  και καλύτερα πατήματα στο γήπεδο οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν τη διαφορά στο 15-11. Από τη γραμμή του σερβίς ο Ντόκιτς μείωσε στον πόντο για να ισοφαρίσει 15-15 με άουτ επίθεση του Μούχλια, και με τη… βούλα του video challenge. Συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν σε ένα κομβικό σημείο πολύτιμο πλεονέκτημα στους Συριανούς, που παρά τη μαχητικότητα του Ηρακλή ζευγάρωσαν με 25-22 τα κερδισμένα τους σετ, 2-0, από pipe του Εβάντρο, υπό τις διαμαρτυρίες του Ηρακλή για εις βάρος τους καταλογισμό φιλέ στο 22-21 του Φοίνικα.

Με την πλάτη στον τοίχο και με το Βασίλη Μούχλια να διατηρείται στο αρχικό σχήμα του γ’ σετ ο Ηρακλής, με εμφανή νευρικότητα και έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης έδωσαν το δικαίωμα στο Φοίνικα Σύρου να πάρει κεφάλι με 8-5. Παρά τα δύο πρόωρα τάιμ άουτ του «Γηραιού» και την επιστροφή του Κλίντι, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν σταθερά τη διαφορά, 15-10. αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό σε αλλεπάλληλες αλλαγές παικτών (Τζιουμάκας, Δ. Μούχλιας). Ένα μπλακ άουτ των Συριανών, που στο 16-14 άλλαξαν πασαδόρο (Αδάμ αντί Λέτσκοφ) έφεραν το σκορ στα ίσα 17-17. Ο Παβλίσεβιτς, δεν ρίσκαρε περισσότερο, επανέφερε το Σκοπαινό πασαδόρο, αλλά με τον Δημήτρη Μούχλια, που εν τω μεταξύ είχε περάσει στη θέση του Αρμενάκη, έδωσαν βραχεία κεφαλή στον Ηρακλή 20-19. Οι Θεσσαλονικείς, έφτασαν με 24-22 μία ανάσα από την κατάκτηση του σετ, που όμως έπειτα από τέσσερα δικά τους χαμένα σετ μπολ, δύο ματς μπολ του Φοίνικα και ένα ακόμη video challenge σε καταλογισμό φιλέ των γηπεδούχων, είδαν τους Πειρατές να πανηγυρίζουν σε ένα δραματαικό φινάλε τη νίκη 3-0, με 29-27.

Ο Φοίνικας διατηρήθηκε στην 5η θέση αλλά αποσπάστηκε 6 βαθμούς από ΑΕΚ και Ηρακλή που βρίσκονται στην 6η θέση και επι πλέον βρίσκεται σε απόσταση βολής από Παμβοχαϊκό και Παναθηναϊκό.

Ο "Γηραιός" σε 9 αγώνες έχει σημειώσει 2 νίκες και έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 6η θέση.

Διαιτητές: Βουδούρης, Δεληκωστίδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 27-29

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου, Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Θέλαμε αυτή τη νίκη για να κοιτάξουμε την βαθμολογία στις υψηλές θέσεις. Νομίζω πως εκεί αξίζουμε να βρισκόμαστε. Κλείσαμε καλά τον Α΄γύρο και θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας για ένα καλό φινάλε».

O νεαρός διαγώνιος  του Φοίνικα Σύρου, Νίκος Μήλης δήλωσε: «Ήταν ένα ματς αρκετά δύσκολο, διότι ο Ηρακλής έχει πολύ ζεστή έδρα. Παλέψαμε από την αρχή και μας βγήκε το παιχνίδι. Υπήρχαν κάποιες διαφορές στο σκορ αλλά προσπαθήσαμε να τις καλύψουμε ειδικά στο τελευταίο σετ. Μας ευνόησε το ματς και κερδίσαμε».

*Ο προπονητής και οι παίκτες του Ηρακλή δεν έκαναν δηλώσεις.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 22-25, 27-29) σε 86'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (8/20 επ., 1 άσσος), Ρίου Ντα Ρόσα 8 (8/15 επ., 39% υπ. - 11% άριστες), Σωτηρίου 10 (6/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 15% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Μούχλιας Β. 2 (2/6 επ., 55% υπ. - 36% άριστες), Τερζόγλου, Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ., Φωτιάδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Φίλιο 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 16 (13/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 20% άριστες), Λέσκοφ 2 (2 μπλοκ), Ντόκιτς 20 (18/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/13 επ., 75% υπ. - 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 43% υπ. - 17% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος).