«Άλωσε» το Ζηρίνειο ο Εθνικός Πειραιώς

Ιδανικό ποδαρικόστο 2018 ήταν αυτό του Εθνικού Πειραιώς στο Ζηρίνειο, καθώς η ομάδα του Σάκη Ψάρρα επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς.

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ. Με τον Νάιτ στο σερβίς να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς 2-5 και αύξησαν στο +7 (8-15) τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν και προσπάθησαν να ξαναμπουν στο σετ (22-19). Το μπλοκ του Μπάση πάνω στο Χαντ έδωσε τετραπλό σετ μπολ στον Εθνικό 24-20, που με 25-20 έπειτα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράμος πήρε προβάδισμα στα σετ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Ο Εθνικός με «όπλο» το καλό σερβίς από τον Σπυριούνη προηγήθηκε με 6-3, ενώ η διαφορά έφτασε στο +5 (5-10) υπέρ των φιλοξενούμενων. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 12-16. Ο Σέιφερτ με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 15-20. Η Κηφισιά συνέχισε να κάνει λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-23. Ο Εθνικός διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 18-25.

Πιο κλειστό ήταν το τρίτο σετ, με τηνΚηφισιά να θέλει να ξαναμπει στο ματς. Αμφότερες οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +4 (14-10) μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου και άσο του Χάντ. Με άσο του Ντε Σόουζα ο ΑΟΠΚ διατήρησε τη διαφορά  16-12. Ο Μαντέκας με δύο συνεχόμενους άσους μείωσε 18-16. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Χαντ πήρα «αέρα» τεσσάρων πόντων 21-17. Με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς το σκορ πήγε 23-18. Ο Εθνικός με τον Μπάση στο σερβίς μείωσε 24-23, αλλά στη συνέχεια ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το σετ στον ΑΟΠΚ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Εθνικός με καθαρό μυαλό και λύσεις στην επίθεση μετά τα μέσα του σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» πέντε πόντων 22-17. Με άουτ επίθεση του Χεπμπορν ο Εθνικός έφτασε σε ματς μπολ (24-18) και τελικά πήρε το σετ με 25-19 και το τρίποντο!

O ακραίος του Εθνικού Πειραιώς Γιάννης Μαντέκας δήλωσε: «Πρώτα θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία σε όλους. Κάναμε το καλύτερο ποδαρικό στο 2018. Πραγματοποιήσαμε καλή εμφάνιση αν και κάναμε κάποια λάθη τα οποία προσπαθούμε να διορθώσουμε. Δεν αφήσαμε σε κανένα σημείο την Κηφισιά να κάνει το παιχνίδι της και την περιορίσαμε στην επίθεση. Επίσης της χαλάσαμε την υποδοχή. Είχαμε καλή διάθεση και καλή ψυχολογία και πήραμε δίκαια τη νίκη».

Ο Σονάρι Χέπμπορν από τις Μπαχάμες που αγωνίζεται στην Κηφισιά είπε: «Ήταν ένα κακό παιχνίδι και ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς. Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε και ανεβάσαμε την απόδοσή μας, όμως δεν τα καταφέραμε. Κάναμε αρκετά εύκολα λάθη απόψε σε αντίθεση με τον Εθνικό».