Με «ανάσες» εύκολα το 2-0 ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στις νίκες επί του Παναθηναϊκού για την ημιτελική φάση των πλέι οφ, εκμεταλλευόμενος στο έπακτο το πλεονέκτημα έδρας τους και χρειάζεται ακόμα μια νίκη για να προκριθεί στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος με το αβαντάζ της πληρότητας των θέσεων και χωρίς τον Σάσα Στάροβιτς και με τον Τερζή βασικό από το 4-8 του πρώτου σετ, επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Πυλαίας. Οι “πράσινοι” με πολλά λάθη, τον Μελγκαρέχο σε κακή μέρα (τη θέση του πήρε ο Δημητριάδης) αλλά και τον Θάνο Μαρούλη για ακόμα ένα παιχνίδι να αγωνίζεται με δυσκολία -στην κυριολεξία με υπερπροσπάθεια να προσπαθεί να μην αφήσει αβοήθητη την ομάδα του- και να αποχωρεί στο 19-19 του γ’ σετ… δεν μπόρεσαν να σταθούν ανταγωνιστικά.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) αλλά ο ΠΑΟΚ πίεσε από τη θέση του σερβίς με τους “πράσινους” να κάνουν λάθη και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 21-17. Με τον Σαφράνοβιτς να καρφώνει δυνατά, έπειτα από τη χαλασμένη υποδοχή των “πρασίνων” στο σερβίς του Ντάντε έγινε το 1-0 (25-21).

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό να έχει ένα μικρό προβάδισμα (16-14) απέναντι στον Παναθηναϊκό που είχε σκαμπανεβάσματα. Ο δείκτης του σκορ έφτασε στο +5 (21-18) και με τους Σακόγλου, Σαφράνοβιτς και Ντάντε να είναι σε εξαιρετική κατάσταση έγινε το 2-0 (25-21).

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και κατάφερς να χτίσει μια διαφορά 5 πόντων (5-10). Οι “πράσινοι” αν και  κρατούσαν μια διαφορά 4 πόντων δεν κατάφεραν να τη διατηρήσουν ενώ ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 19-19. Στο σημείο εκείνο ο πασαδόρος του ΠΑΟ τραυματίστηκε στο σημείο ήδη ήταν “λαβωμένος” και αποχώρησε. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τα λάθη των φιλοξενούμενων κατέκτησε με 25-22 και έκανε το 2-0 στις νίκες.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 19 Απριλίου 2017.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χόρχε Ελγκέτα είπε: «Κάναμε την καλύτερη εμφάνιση από τότε που ανέλαβα εγώ την ομάδα. Στο 3ο σετ που ο Παναθηναϊκός πίεσε αντιδράσαμε σωστά στο σερβίς, αλλάξαμε την τακτική μας στο μπλοκ και πήραμε τον αγώνα. Κάναμε και δεύτερη νίκη, έχουμε αβαντάζ αλλά ακόμα έχουμε μεγάλο δρόμο μπροστά μας. Ο Πέτκοβιτς τραυματίστηκε στο γόνατο και αύριο το πρωί θα κάνει εξετάσεις. Ο Τερζής έκανε εξαιρετική εμφάνιση και έπαιξε ωραίο βόλεϊ. Με τον Στάροβιτς θα δούμε τι θα γίνει και πότε θα παίξει. Το μυαλό μας είναι στον επόμενο αγώνα. Περιμένω αντίδραση του Παναθηναϊκού στην Αθήνα αλλά κι εμείς πρέπει να κάνουμε για την τρίτη νίκη».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Βρεθήκαμε εντελώς εκτός παιχνιδιού. Κάναμε από τα χειρότερα παιχνίδια. Δυστυχώς είχαμε και τον τραυματισμό του Μαρούλη που σε προσπάθεια για άμυνα χτύπησε στο σημείο που ήδη είναι τραυματίας. Θα δούμε αύριο την κατάσταση του. Σήμερα ήταν διαφορετικός αγώνας σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό. Ο ΠΑΟΚ δε μας έβαλε δύσκολα. Εμείς βάλαμε δύσκολα στον εαυτό μας. Εχουμε μεγάλη πίεση και δεν μας έχει βγει σε καλό. Το μυαλό μας δεν είναι καθαρό. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλή εμφάνιση στον τρίτο αγώνα στην έδρα μας».

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-22

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 10 (10/22 επ), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (12/19 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ – 57% άριστες), Ντάντε 10 (7/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ – 45% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ – 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μελγκαρέχο 4 (4/10 επ, 40% υπ – 40% άριστες), Τσίροβιτς 10 (8/20 επ, 2 άσσοι, 58% υπ – 42% άριστες), Γκονζάλες 9 (9/21 επ), Ρανγκέλ 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 41% υπ – 41% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Ρεζκ, Δημητριάδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ – 0% άριστες), Μπέλος.