Ανατροπή 8άδας για Ορεστιάδα

Ανατροπή 8άδας πραγματοποίησε στο Χαλκιοπούλειο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 και 7-1 στο ταϊ-μπρέϊκ από τη Λαμία στο τέλος κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή πανηγυρίζοντας το 2-3.

Εντυπωσιακή αναμέτρηση και σίγουρα απαγορευτική για καρδιακούς είχαμε το Χαλκιοπούλειο. Εκεί όπου Λαμία και Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, αλλά στο τέλος αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Θρακιώτες.

Οι «πράσινοι» του Έβρου αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τους Ρουμελιώτες με αντεπίθεση διαρκείας και κορυφαίους τους Βουκασίνοβιτς (23 πόντους), Καρντόζο (20 πόντους) κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και να φύγουν για την Ορεστιάδα με το 2-3 και το πολύτιμο δίποντο που τους «κλειδώνει» στην 8άδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Λαμία ήταν καλύτερη από τους «πράσινους» και με καλά ποσοστά στην επίθεση φρόντισε να πάρει το προβάδισμα εκμεταλλευόμενη και την κακή επιθετικά μέρα των «πράσινων».

Οι «κυανόλευκοι» του Ντραγκίεφ προηγήθηκαν με 8-5 στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 4-0 έκαναν το 8-9 και φρόντισαν να είναι μπροστά μέχρι το 13-14. Η Λαμία όμως κατάφερε να προσπεράσει με το 16-15 και με το μποκ να φθάσουν στο 21-17 και το 23-20 για να τελειώσουν το σετ στο 25-21 που τους έδωσε προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι Θρακιώτες μπήκαν εκ νέου πολύ καλά προηγήθηκαν με 6-10 και λίγο αργότερα με 13-16 ωστόσο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το σκορ απέναντι στους παθιασμένους παίκτες της Λαμίας. Οι Ρουμελιώτες με τους  Αραούζο και Καπίρη αλλά και την καλή τους άμυνα φρόντισαν να γυρίσουν τα δεδομένα φθάνοντας στο 22-17.

Παρά την προσπάθεια του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας που μείωσε σε 23-20, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 25-21 και το 2-0 γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο Χαλκιοπούλειο.

Άκρως Χιτσκοκικό ήταν το τρίτο σετ του αγώνα καθώς οι ακρίτες του Έβρου μπροστά στο φάσμα της ήττας αντέδρασαν προηγούμενοι με +5 στο 11-16 ωστόσο το σετ έγινε ντέρμπι στο τέλος τους. Εκεί όπου οι «πράσινοι» έπειτα από 5 σετ-μπολ έκαναν το 28-30 και το 2-1 ξαναμπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι «ακρίτες» με αποτελεσματικές επιθέσεις από τους πρώτους πόντους «έχτισαν» διαφορά κάνοντας το 5-8 και το 11-16 και με τους Καρντόσο, Βουκασίνοβιτς έδειξαν πως θα έφθαναν εύκολα στην επικράτηση.

Η Λαμία με τους Μαδούρα, Χάκγουορθ μείωσε σε 20-21 και ισοφάρισε σε 22-22 κάνοντας εκ νέου ντέρμπι τον αγώνα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πόντο-πόντο μέχρι τέλους ωστόσο οι Εβρίτες περισσότερο ψύχραιμοι στην τελική μπάλα με το 28-30 μείωσαν σε 2-1 δίνοντας συνέχεια στον αγώνα.

Το τέταρτο σετ ήταν ουσιαστικά παράσταση για έναν ρόλο καθώς ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας έχοντας υπέρ του την ψυχολογία αλλά και περισσότερες δυνάμεις από τους Ρουμελιώτες κατάφερε να κάνει το 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι του Πλάμεν Κριστόφ έχοντας βρει ρυθμό από το προηγούμενο σετ ξεκίνησαν εντυπωσιακά κάνοντας το 4-8 και το 5-12 ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Με την υποδοχή να είναι καλή, ο Αμπουϊλα μοίρασε ιδανικά τις επιθέσεις στους Καρντόζο-Βουκασίνοβιτς αλλά και Μίλιτς που δεν είχαν πρόβλημα να κάνουν το 10-18 και λίγο αργότερα στο 12-21. Το σετ τελείωσε εύκολα στο 14-25 για τους Θρακιώτες που έφθασαν στο 2-2 δείχνοντας χαρακτήρα στα δύσκολα.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η Λαμία προηγήθηκε με 3-1 δείχνοντας αποφασισμένη να πάρει τη νίκη αναγκάζοντας τον Κριστόφ να ζητήσει γρήγορα-γρήγορα ταϊμ-άουτ.

Αυτό όμως δεν έφερε αποτέλεσμα καθώς ο Γυμναστικός διευρύνοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά της στο 5-1 με τον τεχνικό του ΑΟΟ να ζητά εκ νέου ταϊμ-άουτ.

Η Λαμία έκανε το 7-1 ωστόσο οι «ακρίτες» απάντησαν με ένα σερί μειώνοντας την διαφορά κάνοντας το 7-5 επιστρέφοντας στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν το 8-5 για την περιστροφή του γηπέδου, ωστόσο ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας με νέο σερί έκανε το 8-9 δίνοντας νέα τροπή στο σετ.

Η Λαμία ισοφάρισε σε 9-9, όμως οι ακρίτες έφθασαν στο 9-13 βάζοντας τις βάσεις για την ολική ανατροπή.

Μια ανατροπή που λίγο έλειψε να χαθεί για τους ακρίτες όταν η Λαμία ισοφάρισε σε 13-13, αλλά στο τέλος ολοκληρώθηκε με το 13-15 που χάρισε το 2ποντο της νίκης στους παίκτες της Ορεστιάδας και την απογοήτευση στους γηπεδούχους.

Πέτιο Ντραγκίεφ (Προπονητής Λαμίας) : «Είμαι πολύ στεναχωρημένος διότι είχαμε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουμε τον αγώνα με 3-0 σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Οι τραυματισμοί και τα προβλήματα βγήκαν μετά την απώλεια του 3ου σετ και δεν είχαμε τις λύσεις που έπρεπε. Στο τάι μπρέικ προηγηθήκαμε 7-1 αλλά και πάλι δε μπορέσαμε να σταθούμε και να πάρουμε τουλάχιστον το δίποντο. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος παρότι έχουμε και δύσκολο πρόγραμμα».

Δημήτρης Ριζόπουλος (Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας) : «Πήραμε τη νίκη με ανατροπή και για αυτό μόνο είμαι ευχαριστημένος. Γενικά, όμως, εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα που παρουσιάσαμε. Ήμασταν όλοι απαράδεκτοι απέναντι σε μία κατώτερη αγωνιστικα ομάδα. Άλλωστε η ομάδα μας ακόμα δεν έχει σωθεί και πρέπει να καταλάβουν κάποιοι πως πρέπει να είμαστε σοβαροί. Φοράμε μία φανέλα βαριά και πρέπει να την τιμούμε. Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα δεν υπήρχε. Καλώς ή κακώς οι ξένοι της Ορεστιάδας πρέπει να αντιληφθούν σε ποια ομάδα παίζουν».

ΛΑΜΙΑ (Νταγκίεφ): Χένσι 5π. (3/7 επ, 2 μπλοκ, 100% υπ – 67% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/1 επ), Αραούγιο 24 (22/42 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ – 14% άριστες), Παπαθωμόπουλος 5 (5/7 επ), Χάκγουορθ 16 (14/38 επ, 2 μπλοκ), Μαδούρας 14 (7/11 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 47% υπ – 29% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 19 (14/33 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ – 36% άριστες)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Αμπουίλα 8 (2/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χήρας 8 (2/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μίλιτς 10 (4/12 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 23 (19/37 επ, 4 μπλοκ, 58% υπ – 36% άριστες), Ριζόπουλος 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ – 33% άριστες), Καρντόσο 20 (19/41 επ, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ – 31% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου 1 (μπλοκ), Πεντίδης 3 (3/3 επ)

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...