Ανατροπή για μια Κηφισιά από… σκληρό μέταλλο!

Την τέταρτη συνεχόμενη φετινή νίκη του και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε στην Αλεξανδρούπολη η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κερδίζοντας με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, στο ματς της 5ης αγωνιστικής, που είχε δύο όψεις. Στα δύο πρώτα σετ οι Εβρίτες, πολύ καλοί με τακτικό μπλοκ, καλή υποδοχή και αιχμή δόρατος του Ρίτσιτς προηγήθηκαν φάνηκαν με 2-0 να έχουν τον πρώτο λόγο στη νίκη, στη συνέχεια όμως η επιτυχημένη τακτική του μπλοκ των φιλοξενούμενων στον Σέρβο, το πιεστικό σερβίς που χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων, έκανε την Κηφισιά, να πιστέψει στην ανατροπή και τελικά να φτάσει στη νίκη στο τάι μπρέικ, το τρίτο σερί χαμένο για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι του «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» όντας αποφασισμένος  να αφήσει πίσω του τα εσωτερικά  ομαδικά προβλήματα και να εκμεταλλευτεί την πιθανή κόπωση των φιλοξενούμενων από τις δύο πτήσεις στην Αλεξανδρούπολη μέσα σε ένα 24ωρο, λόγω της χθεσινής ομίχλης, που δεν επέτρεψε στον ΑΟ Π Κηφισιάς να προσγειωθεί στον Έβρο.

Με πασαδόρο τον Βλαχόπουλο, αντί του Ισραηλινού Μιλστάιν, που παρακολούθησε το ματς από την κερκίδα, μαζί με άλλους  περίπου 150 φίλους των γηπεδούχων – αρνητικό φετινό ρεκόρ εισιτηρίων- η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη με καλή υποδοχή και αποτελεσματικό τον Ρίστιτς από το 9-7 ξέφυγε με πετυχημένα μπλοκ στις κόντρα επιθέσεις σε 14-9. Το β’ τεχνικό ταίμ αουτ βρήκε προηγούμενη την γηπεδούχο να ξεφεύγει με 16-11 και παρά την αντίδραση της Κηφισιάς, από λάθη του Εθνικού, που μείωσε σε 20-18 το μπλοκ του Χριστόφα στο Χαντ έδωσε ξανά διαφορά ασφαλείας στους Εβρίτες, που έφτασαν με υπέρβαση των αντιπάλων τους στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-21, 1-0

Στο δεύτερο σετ τα παιδιά του Σάκη Μουστακίδη δείχνοντας εγωϊσμό και συσπείρωση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν,ν ξεκίνησαν πολύ δυνατά, με δύο άσους του Ρίστιτς και δύο μπλοκ με 8-1. Η τακτική του τεχνικού της Αλεξανδρούπουλης να σημαδεύουν στο σερβίς οι παίκτες του τον Σόουζα, για να το βγάλουν από την επίθεση, επέδωσε καρπούς με τη διαφορά να φτάνει μετά το το 10-3 στο 14-6. Ένα εκόμη τεχνικό ταίμ αόυτ βρήκε με α’ χρόνο τους Εβρίτες μπροστά 16-9, αλλά στη συνέχεια με τον Αρσενιάδη να δίνει εντολή για ρίσκο στο σερβίς η Κηφισιά άρχισε να «κλείνει» την ψαλίδα της διαφοράς με κάποια λάθη των γηπεδούχων που δεν είχαν πλέον τα εύκολα τελειώματα του Ρίστιτς. Έτσι η παρέα του Νικολάκη μείωσε σε 16-14, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και δόντια την διαφορά 2-3 πόντων. Με συνεχόμενα λάθη σε σερβίς και επίθεση του Εθνικού η Κηφισιά μείωσε στον πόντο 21-20,  αλλά οι επιθέσεις των Ρίστιτς, Χαραλμπίδη και το μπλοκ του Χατζόπουλου ζευγάρωσε με 25-22 τα κερδισμένα σετ των γηπεδούχων.

Από το τρίτο σετ όμως η εικόνα του ματς άλλαξε… Η Κηφισιά με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασε, σάλπισε αντεπίθεση και παίρνοντας τα ηνία του αγώνα ξέφυγε εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων και την «πτώση» της απόδοσης των Σέρβων άσων του Μουστκίδη, με 19-16.  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης  μείωσε προσωρινά σε 21-17 με τον Χατζόπουλο, αλλά η ομάδα του Αρσενιάδη, ανώτερη σε όλους τους τομείς μείωσε σχετικά εύκολα με 25-20, σε 2-1 σετ από το σερβίς του Χαραλαμπίδη στο φιλέ.

Στο 4ο σετ οι Εβρίτες φάνηκε να μην αντέχουν στην πίεση των φιλοξενούμενων που μετά το 10-8 ξέφυγαν σε 16-9. Τα προβλήματα στην υποδοχή της Αλεξανδρούπολης εκτόξευσε την διαφορά στο 20-12 με το Μουστακίδη να ανακατεύει την τράπουλα, με πολλές αλλαγές, μπας και… γυρίσει το χαρτί. Στο 21-12 μάλιστα ο Σουφλιώτης τεχνικός, έδωσε χρόνο συμμετοχής στον αμούστακο πασαδόρο Μάριο Παπαζογλου, γιό του βοηθού του στον πάγκο, Γιώργο Παπάζογλου, αλλά η καθολική υπεροχή των φιλοξενούμενων οδήγησε στην ισοφάριση των σετ, 2-2 με 25-15 της Κηφισιάς.

Στο τάι μπρέικ μίλησε το «μέταλλο»  της ομάδας του Αρσενιάδη, που μετά το αμφίρροπο ξεκίνημα 5-5 με το σερβίς του αρχηγού, Δημήτρη  Νικολάκη ξέφυγε με 9-5. Η καλή τακτική της Κηφισιάς στον Ρίτσις, διατήρησε τις «χειροπέδες» στον Σέρβο στο 13-9, που δεν θύμιζε σε τίποτα τον παίκτη των δύο πρώτων σετ, αλλά παρόλα αυτά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε στον πόντο, 13-12 με καλό μπλοκ σε κόντρα επιθέσεις, αλλά ο Χάντ έφερε την λύτρωση για τους φιλοξενούμενους, οδηγώντας με 15-12 την ομάδα του Αρσενιάδη στην σπουδαία ανατροπή και τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

Η Κηφισιά μετά το 2ο σετ, ήταν απόλυτη κυρίαρχη σε σερβίς και μπλοκ, απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που χωρίς τις βοήθειες των Σέρβων του, είδε το τρίτο του συνεχόμενο φετινό ματς να χάνεται στο 5ο σετ.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Η ομάδα μου είχε δύο πρόσωπα. Δυστυχώς όταν πιεστεί κάνει λάθη. Δε μου προξενεί έκπληξη. Αυτή είναι η ομάδα που έχουμε και λέω ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια. Φανταστείτε να είχαμε έναν καθαρόαιμο διαγώνιο. Παίξαμε χωρίς τον βασικό μας πασαδόρο που έχει πρόβλημα στη μέση. Οι παίκτες μου έπαιξαν για την ομάδα. Να ξέρουν πως μέσα από τις δυσκολίες και τις δοκιμασίες θα γίνουν καλύτεροι σε όλα τους και η ομάδα θα δυναμώσει. Ευχαριστώ όσους ήρθαν στο γήπεδο και μας στήριξαν. Το εύκολο δεν είναι να διαχειρίζεσαι μία ομάδα που πάει καλά αλλά μία ομάδα που πρέπει να ανέβει μέσα από προβλήματα. Παρόλα αυτά έχουμε 6 βαθμούς και θα μπορούσαμε να είχαμε τους διπλάσιους. Συνεχίζουμε να κάνουμε κατάθεση ψυχής στο γήπεδο».