Ανατροπή και νίκη για τον Ηρακλή

Ο Ηρακλής ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 σετ και πήρε σπουδαίο τρίποντο -που συνδυάστηκε με την επιστροφή του Προύσαλη- απέναντι στην σκληροτράχηλη Κηφισιά με 3-1 σετ την 7η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα των βορείων προαστίων έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους με το “καλημέρα” και κατάφερε να πάρει στις λεπτομέρεις το πρώτο σετ.  Η Κηφισιά έφτασε πρώτη σε σετ μπολ 24-23 μετά από λάθος σερβίς του Δημήτρη Εφραιμίδη, το οποίο όμως διορθωσε ο Αρμενάκης. Ο Ηρακλής έφτασε σε δικό του σετ μπολ με πόντο του Ριζόπουλου (26-25), όμως ο Χέπμπορν ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το σετ σε ακόμα τέσσερις ευκαιρίες. Στο 31-31 ο Ντε Σόουζα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά πέρασε μπροστά 32-31. Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και η Κηφισιά πήρε το σετ με 33-31

Στο δεύτερο σετ και πάλι έγινε μάχη με τον ΑΟΠΚ να βρίσκεται στη θέση του οδηγού 18-21 και τον Ηρακλή να πατάει το γκάζι της αντεπίθεσης στο φινάλε. Ο Ηρακλής βελτίωσε την απόδοσή του και μείωσε 23-22 με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια λάθος υποδοχή των φιλοξενούμενων έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να ισοφαρίσει 23-23. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Αρμενάκης με επίθεση ισοφάρισε 24-24 ενώ στη συνέχεια ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 25-24. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τελικά το σετ με 28-26 μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού με τη βοήθεια και του κόσμου, κατάφερε να κατακτήσει το τρίτο και το τέταρτο σετ με το ίδιο σκορ 25-23.

Ο Απόστολος Αρμενάκης ήταν πρώτος σκόρερ του Ηρακλή με 27πόντους, ενώ η επιθετική δεινότητα του γηραιού με διψήφιους τους Ριζόπουλο (12π), Φωτιάδη (12π), Φέργιουσον (11π), Εφραιμίδη (10π) μέτρησε στο πολύτιμο τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Χαντ για ακομα ένα ματς ξεχώρισε, ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 29πόντους, που ωστόσο δεν μπόρεσαν να δώσουν κάτι παραπάνω στην Κηφισιά.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ευχαριστημένος για την βαθμολογία που πήραμε σήμερα δεν μπορώ να πως όμως ότι είμαι και ευχαριστημένος από την απόδοση, δεν παίξαμε ένα ιδιαίτερο βόλεϊ αλλά αυτό έχει μια λογική διότι ο Κώστας Προύσαλης επέστρεψε μετά από ένα μήνα με ελάχιστες προπονήσεις όπως και ο Λ.Μπαμπαλιούτας και ο Α. Αρμενάκης . Όλα αυτά συνέβαλαν σήμερα και είχαμε πολλά κενά διαστήματα, αυτό θα κοιτάξουμε μέσα από τις προπονήσεις να βελτιώσουμε τα λάθη μας».

Ο κεντρικός του Ηρακλή Νικηφόρος Φωτιάδης είπε: «Στην αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαμε αρκετά λάθη, στη συνέχεια έγινε πιο συγκεντρωμένο παιχνίδι και καταφέραμε να χαλάσουμε την υποδοχή της αντίπαλης ομάδας. Δούλεψε πολύ το μπλοκ και χαιρόμαστε γι’ αυτό και έτσι ήρθε το αποτέλεσμα»

Ο προπονητής της ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες του Ηρακλή και στην ομάδα του, ήταν σοβαροί όπως έπρεπε αλλά το παιχνίδι όσο αφορά την διαιτησία ήταν ντροπή, πήγε πίσω το άθλημα»

Ο κεντρικός του ΑΟΠ Κηφισιάς Δημήτρης Σουλτανόπουλος: « Συγχαρητήρια στον Ηρακλή που έκανε μια καθαρή νίκη. Πιστεύω πως στα δύο πρώτα σετ έπρεπε να προηγούμαστε, κάναμε πολλά λάθη και βάλαμε τον Ηρακλή στο παιχνίδι .Στη συνέχεια προσπαθούσαμε να επανέλθουμε αλλά χάσαμε στον πόντο τα σετ. Η διαιτησία και για τις δύο ομάδες δεν ήταν καλή, δεν το βλέπω όμως σαν δικαιολογία πρέπει να κοιτάξουμε και να διορθώσουμε τα λάθη μας».

Διακύμανση

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 31-33
2ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 28-26
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-23
4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-19, 25-23

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 59 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 31-33, 28-26, 25-23, 25-23

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (μπλοκ), Εφραιμίδης Δ. 10 (8/20 επ, 2 μπλοκ, 72% υπ – 44% άριστες), Φέργκιουσον 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 27 (25/50 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 12 (8/11 επ, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 97% υπ – 83% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας,  Ευγενίδης, Ελευθερίου, Τζιουμάκας

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 29 (25/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, Ντε Σόουζα 16 (14/31 επ, 2 άσσο, 83% υπ -73% άριστες), Σουλτανόπουλος 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. 14 (11/25 επ, 3 μπλοκ) / Καπελλας (λ, 85% υπ -65% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Λιβαθηνός, Μανίκας Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...